Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Számít, hogy hogyan mondasz el valamit

2017. augusztus 01. 03:00 - magyarosijulia

„A meggondolatlan szavak olyan mélyen sérthetnek, mint egy kard, de a bölcsen mondott szó gyógyítani tud.” (Példabeszédek 12:18, GNT fordítás)

Miután eldöntötted, hogy szeretetben szembesülni fogsz valakivel és megvizsgáltad, hogy jók-e az indítékaid, tervezd meg, ahogyan elmondod. Ki kell gondolnod, hogy mikor fogod elmondani (olyan alkalom legyen, amikor a másik fél nem fáradt), mit fogsz mondani (a helyes bevezetéssel kezdd, hogy jól fogadják) és hogy hogyan fogod mondani.

Nagy gyakorlatom van abban, hogy valakivel szeretetben kell szembesülnöm. Arra jöttem rá, hogy három dologra kell odafigyelni, hogy eljusson az üzeneted ahhoz, akit szeretsz:

1. Tapintatosan mondd

A Példabeszédek 16:21 ezt írja: „A bölcs, érett személy az értelméről ismerhető meg. Minél kedvesebbek a szavai, annál meggyőzőbb." (GNT fordítás). Sosem lehetsz meggyőző, ha durva vagy. Ha sértően mondod, védekezéssel fogadják. De minél kedvesebbek a szavaid, annál meggyőzőbb leszel.

2. Szeretettel mondd

Pál apostol ezt írja a 2Korinthus 6:13-ban: „Olyan egyszerűen beszélek, ahogy csak tudok, és nagy  szeretettel." (The Message fordítás). Sose használd az igazságot bunkósbotként! Ne vágd fejbe az embereket az igazsággal! Szeretettel mondd el. De honnan tudod, hogy szeretettel mondod? Onnan, hogy amit mondasz, az mások javára és nem a saját javadra van.

3. Gyengéden és kedvesen mondd

A Galáta 6:1-ben ezt olvashatjuk: „Ha valaki a bűn csapdájában van, gyengéden vezesd vissza azt a személyt a helyes útra." (CEV fordítás). Gyengéden és kedvesen beszélni azt jelenti, hogy nem emeled fel a hangodat és alázatos maradsz, amikor beszélsz valakivel. Kezdheted a mondandódat például így: „Lehet, hogy tévedek, de...“ vagy „Természetesen én sem vagyok tökéletes, és nekem is megvannak a magam problémái, de ..." Ne úgy szólalj meg, mint aki fegyelmezni vagy kioktatni akar. Inkább fogalmazd meg gyengéden és kedvesen, hogy időnként mindannyiunknak szükségünk van segítségre, és fejezd ki a szereteted és törődésed a másik felé.

Amikor megtervezed, hogy fogsz szembesülni valakivel szeretetben, emlékezz erre az egyenletre: igazság + tapintat + időzítés = változás.

Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:

  • Gondolj olyan helyzetekre, amikor jól reagáltál a fegyelmezésre vagy a konfrontációra. Mit tettek azok, akik szembesítettek valamivel, hogy hallgattál rájuk és megértetted, amit mondtak?
  • Melyik nehéz számodra: tapintatosnak lenni, szeretettel elmondani valamit, vagy kedvesnek és gyengédnek lenni? Imádkozz és kérd Isten segítségét a számodra nehéz területen.
  • Miért fontos figyelembe venni, hogy mikor szembesülsz valakivel és mondasz el neki valamit?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.07.25.)

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása