Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Gyászold el az élet veszteségeit

2026. június 14. 03:00 - Antal Péter Dávid

tomb-g116a35ca9_1920.jpg

„Mindennek megvan a maga ideje, és minden cselekedetnek megvan a maga ideje az ég alatt… van idő a sírásra és van idő a nevetésre, van idő a gyászra és van idő a táncra.”
(Prédikátor 3,1;4 NIV)

Az élet nehéz. A világ romlott, és semmi sem működik tökéletesen. A tested nem működik tökéletesen, az időjárás nem működik tökéletesen, a gazdaság nem működik tökéletesen, és egyetlen kapcsolat sem működik tökéletesen. Az élet tele van veszteségekkel.

Ahogy megtanulsz felülemelkedni az élet elkerülhetetlen veszteségein, meg kell értened néhány igazságot, amelyek jobb rálátást nyújtanak a dolgokra.

Elsőként, Isten nem várja el tőled, hogy mindig boldog legyél.

Van az a hiedelem, hogy a keresztényeknek mindig mosolyogniuk kell, mindig boldognak és vidámnak kell lenniük.

De a Biblia azt mondja: „Mindennek megvan a maga ideje, és minden cselekedetnek megvan a maga ideje a menny alatt... van idő a sírásra és van idő a nevetésre, van idő a gyászra és van idő a táncra” (Prédikátor 3,1;4 NIV).

Néha az egyetlen helyes és logikus reakció az életre a gyász. A Biblia szerint gyászolnod kell a veszteségeid miatt, beleértve a csalódásaidat, a bűneidet, a világban tapasztalható szenvedést, valamint azokat a barátaidat, akik lelkileg eltévedtek. Isten nem várja el tőled, hogy mindig boldog legyél. Sőt, azt akarja, hogy tudatosan gyászolj.

Másodszor, a gyász elengedhetetlen az egészségedhez.

Ha soha nem gyászolsz semmit, az három dolog egyikét jelenti: nincs kapcsolatod a valósággal, nincs kapcsolatod a saját érzelmeiddel, vagy nincsen szeretetkapcsolatod. Amikor szeretet van benned, és szomorú dolgokat látsz, a gyász természetes reakció.

A gyász egészséges és hasznos érzelem. Isten ajándéka, amely segít átvészelni az élet változásait.

Lehet, hogy gyerekkorodban, sok évvel ezelőtt sebeket kaptál. Lehet, hogy a szüleid elváltak. Lehet, hogy bántalmaztak. Lehet, hogy valaki mondott rólad valamit, ami fájt. Gyerekként nem tudtad, hogyan kell egészségesen feldolgozni a fájdalmat, ezért egyszerűen mélyen magadba zártad.

Meg kell gyászolnod azt a fájdalmat. Miért? Mert ha nem gyászolod meg, érzelmileg megrekedsz, és életed hátralévő részét azzal töltöd, hogy egy régen történt eseményre reagálsz, és a körülötted lévő embereken vezeted le a dühödet. Ez nem egészséges! 

Dávid erről beszélt a 32. zsoltár 3. versében: „Míg hallgattam, kiszáradtak csontjaim, egész nap jajgatnom kellett.”

A rossz dolgok, amelyek veled történnek, nem a te döntéseid. De a gyász egy döntés! Engedned kell magadnak, hogy meggyászold a veszteségeket, hogy továbbléphess az érzelmi és lelki egészség felé.

 Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Melyik veszteséget nem sikerült még feldolgoznod? Hogyan hatott ez rád fizikailag, érzelmileg és lelkileg?
  • Szerinted a gyász mindenki számára ugyanolyan? Miért, vagy miért nem?
  • Konkrétan hogyan tudnál támogatni valakit a környezetedben, aki jelenleg gyászol?

 

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026.06.07.)

Szólj hozzá!

Hol találhatunk anyagi biztonságot?

2026. június 13. 03:00 - Olajfa

"Az én Istenem pedig be fogja tölteni minden szükségeteket az ő gazdagsága szerint dicsőséggel a Krisztus Jézusban." (Fil 4,19)

Hol találsz biztonságot?

Ha a bankszámládra, az állásodra vagy a befektetéseidre támaszkodsz, az biztosan csalódáshoz vezet. Miért? Mert mindezt elveszítheted.

Olyasmiben kell biztonságot találnod, amit senki sem vehet el tőled: Istenben! Ha azt akarod, hogy Isten áldása kísérje az életedet, meg kell tanulnod Isten gazdagságában bízni, és nem a sajátodban.

Íme, mit mond a Biblia Isten gazdagságáról: "Az én Istenem pedig be fogja tölteni minden szükségeteket az ő gazdagsága szerint dicsőséggel a Krisztus Jézusban." (Fil 4,19)

Lehet, hogy a munkádból származik a jövedelmed, de nem szabad, hogy az legyen a biztonságod forrása. A munkád csupán egy csatorna, Isten viszont a forrás. Ha ezt megérted, sokkal kevesebb stressz lesz az életedben. Hadd ismételjem meg: a munkád csupán egy csatorna, Isten viszont a megélhetésed forrása.

Ha kinyitnád a konyhai csapot, és nem jönne belőle víz, mit tennél? Azt mondanád: „Jaj, elfogyott a víz a világon! Nem jön víz a csapból, tehát biztosan nincs már egy csepp sem az egész világon”?

Természetesen nem. Tudnád, hogy a probléma nem a forrásban rejlik. A világon bőven van víz. A probléma a csatornával van; az valamilyen módon elzárult.

Ugyanez vonatkozik az életedre is. Ha az életedben egy csatorna elzárul, és a „csap” nem folyik többé, az nem jelenti azt, hogy az egész vízkészlet kiszáradt. Isten könnyedén kinyithat egy másik csapot.

Isten nem korlátozódik a te képességeidre és lehetőségeidre. Lehet, hogy a munkád során a saját képességeid korlátoznak téged. De nem a munkád az, ami végső soron gondoskodik a szükségleteidről. A munkád csupán egy csatorna, amelyen keresztül Isten gondoskodik a szükségleteidről.

Ha azt gondolod, hogy a munkád biztosítja az anyagi biztonságodat, akkor egész életedben bizonytalanságban fogsz élni. Meg kell értened, hogy Isten az, aki gondoskodik rólad. Bízhatsz benne, hogy ő pontosan tudja, mire van szükséged, és hogyan adja meg neked.

A munkahelyek jönnek és mennek. A bankszámla egyenlege ingadozik. A gazdaság hullámzik. A tőzsde emelkedhet vagy eshet. De ez nem számít!

Bármi is történjék, bízhatsz Isten gazdagságában, ami biztonságot nyújt neked!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mit vártál eddig Istentől, mit cselekedjen az életedben? Hogyan reagáltál a várakozás időszakára?
  • Gondolj vissza egy olyan időszakra, amikor bíznod kellett Isten időzítésében. Hogyan munkálkodott Isten az életedben abban az időben?
  • Természetes, hogy sietnénk – de Isten áldása gyakran a várakozáson keresztül érkezik. Hogyan tudnál lelassítani, hogy megtanulj türelmesnek lenni és bízni?

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026.06.06)

Szólj hozzá!

Engedd, hogy Isten megvédjen

2026. június 12. 03:00 - Krisztina Ivanyina

„Egyedül Istentől várom segítségemet; benne van reménységem. Csak ő az én oltalmam és szabadítóm; ő védelmez engem, ezért nem rendülök meg. Szabadulásom és becsületem Istentől függ; ő az én erős kősziklám és menedékem.”
(Zsolt 62,5–7 GNT fordítás)

Védelmező szimbólumok » Spirituális ...Mindig lesznek olyan emberek az életedben, akik félreértenek és nem kedvelnek téged. Mások kritizálni fognak, elítélnek, támadnak, vagy pletykákat terjesztenek rólad.

Ilyen helyzetekben természetes reakciód az lesz, hogy visszavágj. Ha félreértenek, meg akarod majd védeni magad. Ha megtámadnak, kísértést érzel arra, hogy te is támadj. Ha kritizálnak, vissza akarsz kritizálni. Ha megsértenek, legszívesebben sértéssel válaszolnál.

Ne tedd! Inkább hagyd, hogy Isten legyen a védelmeződ. Valahányszor támadás, kritika, gúny vagy félreértés ér, két lehetőséged van: vagy te véded meg magad, vagy hagyod, hogy Isten védjen meg. Melyiket választod? Szerinted ki tud jobban megvédeni téged: te vagy Isten? Természetesen Isten.

Figyelj erre: akkor hasonlítasz leginkább Krisztusra, amikor nem vágsz vissza a támadásokra, hazugságokra és igazságtalan kritikákra. Akkor vagy leginkább Jézushoz hasonló, amikor csendben maradsz, és az egészet Isten kezébe teszed.

A Biblia ezt mondja: „Amikor szidalmazták, nem viszonozta a szidalmat; amikor szenvedett, nem fenyegetőzött, hanem rábízta magát az igazságosan ítélő Istenre.” (1Pét 2,23 GNT fordítás)

Igazságtalan elítélése és üldöztetése közepette Jézus nem vágott vissza. Amikor ez a legfontosabb volt, bízott abban, hogy Isten megvédi őt, és végül igazságot szolgáltat.

Dávid királyt egész életében kritizálták és támadták. Sőt, többször is meg akarták ölni, mert irigyek voltak rá.

Mégis ezt mondta: „Egyedül Istentől várom segítségemet; benne van reménységem. Csak ő az én oltalmam és szabadítóm; ő védelmez engem, ezért nem rendülök meg. Szabadulásom és becsületem Istentől függ; ő az én erős kősziklám és menedékem.” (Zsolt 62,5–7 GNT fordítás)

Az emberek irigyelhetik a sikereidet, és lesznek olyanok is, akik támadni akarnak. De Dávidhoz hasonlóan neked is hagynod kell, hogy Isten legyen a védelmeződ, Megváltód, oltalmazód, győzelmed és menedéked.

Hagyd, hogy Isten intézze el. Hagyd, hogy ő legyen a védelmeződ.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mit tehetsz a gyakorlatban egy feszült helyzetben azért, hogy ne szóval vagy tettel vágj vissza?
  • Miért szeretné Isten, hogy csendben maradj, amikor támadás ér? Miért nem akarja, hogy mindenáron bebizonyítsd, hogy neked van igazad?
  • Hogyan árul el egy jellemed elleni támadás többet a támadóról, mint rólad?

Követed ma Jézust?

Isten a Fián, Jézus Krisztuson keresztül bizonyította szeretetét és jóságát. A Biblia ezt mondja: „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.
(Jn 3,16 CSB fordítás)

Készen állsz arra, hogy bízz Istenben, és elfogadd az örök életre vonatkozó ígéretét? Ha igen, mondd el ezt az egyszerű imát:

„Drága Istenem! Hiszem, hogy Jézus Krisztus a Te Fiad. Megvallom, hogy vétkeztem, és bocsánatodat kérem. Hiszem, hogy Jézus meghalt a bűneimért, és hogy Te feltámasztottad őt a halálból. Bízni akarok Jézusban mint Megváltómban, és követni akarom őt mint Uramat ettől a naptól kezdve. Vezesd az életemet, és segíts, hogy a Te akaratodat cselekedjem. Jézus nevében imádkozom. Ámen.”

Ha imádkoztál, hogy elfogadd Jézust, kérlek, írj nekem e-mailt (angolul) a Rick@PastorRick.com címre, és tudasd velem! Szeretnék küldeni neked néhány ingyenes anyagot, hogy segítsen elindulni az utadon Jézussal.

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026.06.05.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Amíg vársz, Isten munkálkodik

2026. június 11. 03:00 - Krisztina Ivanyina

„Bízom az Úrban, hogy megment, és várni fogom, hogy válaszoljon az imámra.”
Mik 7,7 (CEV fordítás)

Várj türelemmel - Joyce Meyer Ministries - Magyar

A Biblia arra tanít, hogy életünk során különböző időszakokon fogunk átmenni. Ezek közül az egyik leggyakrabban említett időszak a várakozás ideje, amikor Isten arra hív, hogy türelemmel és bizalommal hagyatkozzunk rá.

Azonban biztos lehetsz benne, hogy miközben várakozol, Isten munkálkodik. A várakozás időszaka nem azt jelenti, hogy Isten tétlen marad. Éppen ellenkezőleg: azért vezet át ezen az időszakon, mert közben a te javadra formálja a körülményeidet.

Az az igazság, hogy életünk jelentős részét várakozással töltjük. Ha nem tanulunk meg bízni Istenben a várakozás idején, akkor életünk nagy részét bizalom nélkül fogjuk végigélni.

Isten soha nem siet, hiszen örökkévaló. Miközben munkálkodik, arra is tanít bennünket, hogy egyre mélyebben bízzunk benne.

Talán te is ezt kérdezed: „Mikor, Uram? Mikor fog végre megtörténni?” Isten pedig így válaszol: „Bízd rám ezt is.”

Az emberi természet sürget: „Ne várj! Szerezd meg minél hamarabb!” Ez azonban gyakran szembemegy Isten munkájával, mert az Ő áldásai sokszor a várakozás időszakán keresztül érkeznek meg. A Prédikátor könyve ezt mondja: „Mindent széppé tesz a maga idejében.” (Préd 3,11)

Talán te is vársz valamire. Lehet, hogy egy tanulmányi időszak végére, a megfelelő társ érkezésére, házasságra, gyermekáldásra vagy egy új lehetőségre. És talán csalódott vagy, mert minden lassabban történik, mint szeretnéd. Ezt mindannyian átéljük.

Isten azonban ígéretet ad: „Én, az Úr, a maga idején gyorsan véghezviszem mindezt.” (Ézs 60,22)

Pontosan így cselekedett akkor is, amikor elküldte Jézust a világba. Az emberiség évezredeken át várta az érkezését, és Ő a tökéletes időben jött el. Ma is várjuk Krisztus visszatérését, és ez is az Isten által kijelölt, tökéletes időben fog bekövetkezni.

Ugyanez igaz a te várakozásodra is. Ne feledd: a késedelem nem elutasítás. Amikor úgy érzed, hogy Isten nemet mond, lehet, hogy valójában csak ezt mondja: „Még nem. Továbbra is bízol bennem?”

Mikeás könyve 7. fejezetének 7. verse ezt a hitet fejezi ki:

„Én azonban az Urat várom, szabadító Istenemben reménykedem; meg fog hallgatni az én Istenem.”

 Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mire vársz jelenleg Istentől az életedben? Hogyan reagáltál eddig a várakozás időszakára?
  • Volt-e olyan időszak az életedben, amikor meg kellett bíznod Isten időzítésében? Hogyan munkálkodott akkor?
  • Mit tehetsz azért, hogy sietség helyett türelmet és bizalmat tanulj a várakozás idején?

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026.06.04.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Az Istenre hagyatkozás paradoxona

2026. június 10. 03:00 - Mapetso

 

lester-j6b5ab3ccgy-unsplash.jpg„Mindenkit megáldasz, aki erőt merít belőled.” (Zsolt 84,5 CEV fordítás)

Fáradt vagy? Talán már az utolsó erődet is felhasználod, és minden nap végén elfogy az energiád. Ennek az oka nagyon egyszerű: ember vagy.

Az erőd korlátozott. De Isten ereje korlátlan. Az erőd véges. De Isten ereje végtelen. Az erőd el tud fogyni – ezért fáradsz el! De Isten ereje kimeríthetetlen. Istennek soha nem fogy el az energiája. Isten soha nem fárad el.

A 84. Zsoltár 5. versében ez áll: „Mindenkit megáldasz, aki erőt merít belőled.” (CEV fordítás). Szeretnéd, ha Isten megáldaná az életedet? Akkor Istenre kell támaszkodnod, amikor erőre van szükséged!

A 19. században Hudson Taylor befolyásos misszionárius volt Kínában. Lelki óriás és ragyogó elme volt. Öregkorában elveszítette az egészségét, és meglehetősen legyengült. Írt egy levelet egy barátjának, amelyben ezt írta: „Olyan gyenge vagyok, hogy már nem tudok dolgozni. Olyan gyenge vagyok, hogy már nem tudok tanulni. Olyan gyenge vagyok, hogy már nem tudom olvasni a Bibliámat. Még imádkozni sem tudok. Csak feküdhetek mozdulatlanul Isten karjaiban, mint egy kisgyermek, bizalommal.”

Életed egy bizonyos pontján előfordulhat, hogy annyira gyenge leszel, hogy még imádkozni, Bibliát olvasni, bibliaórára járni, dolgozni vagy bármit is csinálni sem tudsz. Mit tegyél az ilyen pillanatokban? Az Úr erejében találj nyugalmat – a karjaiban, mint egy kisgyermek – és bizakodj!

A gyengeség valójában jó dolog lehet az életedben, ha arra késztet, hogy Istenre támaszkodj. A második korinthusbeliekhez írt levél 12. fejezetének 8-10. versében Pál így ír: „Háromszor kértem az Urat, hogy távozzék az el tőlem. De ő ezt mondta nekem: 'Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.' Legszívesebben tehát az erőtlenségeimmel dicsekszem, hogy a Krisztus ereje lakozzék bennem. Ezért a Krisztusért örömöm telik erőtlenségekben, bántalmazásokban, nyomorúságokban, üldöztetésekben és szorongattatásokban; mert amikor erőtlen vagyok, akkor vagyok erős".

Ez az Istenre való támaszkodás paradoxona: minél gyengébb vagy, annál inkább támaszkodsz rá. És minél inkább támaszkodsz rá, annál erősebb leszel.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  1. Miért nehéz néha beismerni vagy megmutatni a gyengeségünket?
  2. Hogyan ösztönzi kultúránk azt a gondolatot, hogy mindig erősnek kell lennünk?
  3. Mit jelent Isten erejére támaszkodni? Hogyan nézne ez ki az életedben?

 

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026. jún. 3.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása