Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)


Kérdések, amelyeket a boldog emberek újra és újra feltesznek

2026. május 23. 03:00 - Anita.B

chatgpt_image_2026_maj_20_11_38_17.png „Nem azt mondom, hogy már tökéletes vagyok. Még nem tanultam meg mindazt, amit kellene, de igyekszem afelé a nap felé, amikor végre azzá leszek, akivé Krisztus megváltott, és amivé lenni szeretnék. Nem, testvéreim, még nem értem el a célt.”
(Filippi 3,12–13 TLB)

Az alázatos emberek boldog emberek. Miért? Mert soha nem hagyják abba a növekedést és a tanulást.

A Biblia így mondja: „Vizsgáljátok meg magatokat, hogy szilárdak vagytok-e a hitben… rendszeresen ellenőrizzétek magatokat” (2Korinthus 13,5).

Te adsz magadnak rendszeres „ellenőrzést”? Próbáld ki ezt: minden nap kezdd úgy, hogy megkérdezed Istent:
„Min kell ma dolgoznom?”
Ehhez alázat kell, de ez egy olyan szokás, amely boldogsághoz vezet.

Pál is tudta, mennyire fontos az alázatos növekedés és tanulás. Így ír a Filippi 3,12–13-ban:
Nem azt mondom, hogy már tökéletes vagyok… de igyekszem afelé a nap felé, amikor végre azzá leszek, akivé Krisztus megváltott… még nem értem el a célt.

Amikor Pál ezt írta, már idős ember volt, Rómában börtönben, élete végéhez közeledve. Rendkívül érett hívő volt, mégis azt mondta: nem érkezett meg. Ha valakinek „joga lett volna” azt mondani, hogy lelkileg már célba ért, az ő lett volna — mégis így szólt:
„Még növekszem. Még tanulok. Még formálódok Krisztushoz hasonlóvá.”

A büszkeség az a csapda, amely gyakran visszatartja a keresztényeket attól, hogy Pál példáját kövessék és tovább növekedjenek. Miért? Mert ha azt gondolod, hogy már „minden rendben van veled”, akkor sokkal nehezebb törekedni a lelki fejlődésre.
Az alázat viszont boldogsághoz vezet, mert taníthatóvá tesz.

A boldogság és az alázat együtt járnak, mert arra késztetnek, hogy ilyen kérdéseket tegyél fel, "Hogyan lehetek jobb házastárs?" Hogyan lehetek jobb barát? Hogyan lehetek jobb vezető? Hogyan lehetek Jézus jobb követője?" Ha nem teszed fel ezeket a kérdéseket, akkor kimaradsz valamiből — mert megálltál a növekedésben. Pedig Isten növekedésre teremtett.

Tegyél ma egy lépést a boldogság felé, és imádkozd alázattal a 139. zsoltár szavait:
Vizsgálj meg engem, Istenem, és ismerd meg a szívemet! Próbálj meg, és ismerd meg gondolataimat! Lásd meg, van-e bennem bűnös út, és vezess az örökkévalóság útján!” (Zsoltárok 139,23–24)

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  •  Kit tartasz az életedben boldog embernek? Hogyan mutat példát alázatból is?
  •  Hogyan növekedtél lelkileg az elmúlt évben? Milyen jeleit látják ennek mások benned?
  •  Miért fontos egy kiscsoport támogatása, miközben lelki növekedésre törekszel?

(*Daily Hope by Rick Warren 2026.05.16.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Isten veled van – ne félj!

2026. május 17. 03:00 - Antal Péter Dávid

jeremy-perkins-7fosjvtutac-unsplash_1.jpg

„Isten cselekszik bennetek, és megadja nektek a vágyat és az erőt ahhoz, hogy azt tegyétek, ami neki tetszik.”
Filippi 2,13 (NLT fordítás)

Bármi is vár rád ma, ezen a héten vagy jövőre, nem leszel vele egyedül. Isten veled van, benned munkálkodik, és melletted áll. 

A Filippi levél 2. fejezetének 13. versében ezt olvassuk: „Isten cselekszik bennetek, és megadja nektek a vágyat és az erőt ahhoz, hogy azt tegyétek, ami neki tetszik.” (NLT fordítás).

Isten bennünk munkálkodik. A „munkálkodik” szó görögül az energos szó, amelyből az „energia” szavunk is származik. Isten az, aki energiával tölti meg az életünket. Nem csupán az akaraterőnk hajt előre. Nem csupán a saját erőnkből haladunk. Isten azt mondja, hogy megadja nekünk a szükséges erőt, bármi is álljon előttünk.

Nemcsak bennünk munkálkodik, hanem velünk van. A Biblia azt mondja: „Nem hagylak titeket árván; eljövök hozzátok. […] Azon a napon meg fogjátok érteni, hogy én az Atyámban vagyok, ti pedig bennem, és én bennetek” (János 14,18;20). 

Ez egy hatalmas ígéret! A Biblia azt mondja, hogy Krisztus benned van, hogy ő megvéd téged, és hogy a Szentlélek pecsételt meg téged. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy az ördög eljusson hozzád, át kell jutnia a Szentháromságon. Ez elég jó védelem, és nagy megkönnyebbülés a félelemtől.

Isten nemcsak veled van és benned van, hanem melletted is áll. A 23. zsoltár 6. verse így szól: „Jóságod és kegyelmed követnek engem életem minden napján” (ESV fordítás).

Amikor a pásztor vezeti a juhokat, az őrkutyák mindig hátul maradnak, őrködnek, és gondoskodnak arról, hogy a juhok a helyes irányba haladjanak. A Biblia szerint az őrkutyák az életedben Isten jósága és kegyelme.

Isten jósága és irgalma mindig működik az életedben. Isten megadja neked azokat a dolgokat, amelyeket nem érdemelsz meg – ez az Ő jósága. És nem adja meg neked a bűneidért járó büntetést – ez az Ő irgalma.

Jósága magában foglalja mindazt az áldást, amelyet most megtapasztalunk és egyben az üdvösségünk ajándékát is: „Mert kegyelemből vagytok üdvözülve, hit által – és ez nem tőletek származik, hanem Isten ajándéka –, nem cselekedetekből, hogy senki ne dicsekedhessen” (Efézus 2,8–9).

Isten vigyáz az életedre! Minden reggel fel kell kelni, és magabiztosan azt mondani: „Istenem, köszönöm, hogy ma velem leszel, ma bennem fogsz munkálkodni, és ma mellettem állsz.”

Ez jó hír! Segít abban, hogy elengedd a félelmet attól, amivel szembesülsz, és boldogsággal helyettesítsd.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen az, amikor átállsz a saját erődből való életről az Isten erejéből való életre?
  • Mikor kételkedsz leginkább Isten jelenlétében? Kérd Istentől azt a hitet, hogy megláthasd, hogyan munkálkodik az életednek ezen a konkrét területén.
  • Hogyan változik a nehéz helyzetekről alkotott nézőpontod, amikor tudod, hogy Isten veled van?

 

Készen állsz arra, hogy elfogadd Isten bocsánatát, és új életet kezdj Krisztussal?

Isten megígérte, hogy azok, akik hisznek Jézusban, nincsenek ítéletet alatt. Jézust azért küldte, hogy megmentsen a bűneidtől. A kereszten való halála megváltott minden bűnt, amit valaha elkövettél vagy el fogsz követni. Azzal, hogy feláldozta magát a bűneidért, és átadta neked az ő igazságát, Jézus lehetővé tette számodra, hogy kapcsolatba kerülj az Atya Istennel.

A jó hír nem ér véget ennél. Isten feltámasztotta Jézust a halálból, bizonyítva hatalmát a bűn és a halál felett. Ez pedig lehetővé teszi számodra, hogy az örökkévalóságot vele töltsd a mennyben.

Ha készen állsz arra, hogy életedet Jézus Krisztusnak add át, kezdd ezzel az egyszerű imával: „Kedves Istenem, tudom, hogy bűnös vagyok, és bocsánatodat kérem. Hiszem, hogy Jézus Krisztus a Te Fiad. Hiszem, hogy ő meghalt az én bűneimért, és hogy te feltámasztottad őt. Szeretnék bízni benne, mint Megváltómban, és követni őt, mint Uramat, ettől a naptól kezdve. Vezess az életemben, és segíts, hogy a te akaratodat cselekedjem. Jézus nevében imádkozom. Ámen.”

Ha imádkoztál azért, hogy befogadd Jézust, kérlek, írj nekem e-mailt a Rick@PastorRick.com címre angolul, és tudasd ezt velem. Szeretnék küldeni neked néhány ingyenes anyagot (angol nyelven), hogy segítsen megkezdeni utadat Jézussal.

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026.05.10.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.) 

Szólj hozzá!

A fejlődést keresd, ne a tökéletességet

2026. május 07. 03:00 - Anita.B

chatgpt_image_2026_maj_3_00_32_32.png„Biztos vagyok abban, hogy aki elkezdte bennetek a jó munkát, el is végzi azt a Krisztus Jézus napjára.”
(Fil 1,6 NLT)

Amikor a gyermekeim kicsik voltak, gyakran hoztak nekem rajzokat, és megkérdezték: „Apa, mit gondolsz erről?” Én pedig azt mondtam nekik: „Ez tökéletes! Nagyon szép.” Amikor azt mondtam, hogy tökéletes, nem arra gondoltam, hogy egy Picasso-alkotás. Azért szerettem, amit készítettek, mert az életüknek azon a szakaszán az volt a tökéletes.

Ugyanígy Isten sem vár arra, hogy „kész” legyél, mielőtt szeretni kezd. Nem várja meg, hogy rendbe tedd az életedet, mielőtt elég jónak tartana a szeretetére.

És te sem teheted ezt másokkal. Szeretned kell őket úgy, ahogy vannak, minden hibájukkal együtt. Türelmesnek kell lenned a fejlődésükkel.

Pál apostol nagyszerű példát ad erre: „Biztos vagyok abban, hogy aki elkezdte bennetek a jó munkát, el is végzi azt a Krisztus Jézus napjára” (Fil 1,6 NLT). Pál tudta, hogy Isten hosszú, jó munkát végez a filippi gyülekezet tagjainak életében, és türelmes volt a fejlődésükkel.

Mások fejlődésével szembeni türelem a boldogság egyik kulcsa. Miért? Mert ha mindig tökéletességet vársz el az emberektől, mielőtt igazán örülni tudnál egy kapcsolatnak, akkor sosem leszel boldog. Senki sem tökéletes - te sem.

Egy kis „boldogság tipp”: ha boldogabb és egészségesebb kapcsolatokat szeretnél, akkor ünnepeld azt, hogy az emberek milyen messzire jutottak, ahelyett hogy azt néznéd, mennyi van még hátra. Légy türelmes a fejlődésükkel.

Ahhoz, hogy ünnepelni tudd az embereket ahelyett, hogy a hibáik alapján ítélnéd meg őket, türelemre van szükséged. A türelem kulcsa pedig a szeretet.

Pál a következő versben ezt mondja: „Jogosan érzek így mindnyájatok iránt, mert a szívemben hordozlak benneteket” (Fil 1,7 NLT).

„A szívemben”: ha másoknak különleges helyet adsz a szívedben, az a boldogság egyik kulcsa. Amikor szereted és értékeled az embereket és a fejlődésükre figyelsz, egészséges és örömteli kapcsolatokat építesz.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen hatással van rád, amikor a barátaid örülnek a sikereidnek?
  • Hogyan segít abban, hogy jól szeress másokat, ha emlékszel arra, hogy Isten mennyire szeret téged?
  • Ha nem tartod magad türelmes embernek, milyen módokon tudod fejleszteni ezt a Lélek gyümölcsét az életedben?

Bízhatsz Isten megváltásának ígéretében

A bűn elválaszt Istentől, és nincs semmi, amit önerőből tehetnél, hogy helyrehozd ezt. Szükséged van valakire, aki megszabadít a bűneidtől és elfogadhatóvá tesz Isten előtt.

Ezért küldte el Isten Jézust. Jézus halála a kereszten kifizette minden bűnöd árát – azokat is, amelyeket valaha elkövettél, és azokat is, amelyeket még el fogsz követni. Jézus lehetővé tette, hogy kapcsolatod legyen az Atya Istennel. A Biblia azt mondja: „Isten előtt igazakká válunk Jézus Krisztusban való hit által. És ez mindenkié, aki hisz, bárki legyen is” (Róm 3,22 NLT).

Elindulhatsz Jézussal az úton, ha hiszel benne és megvallod a bűneidet. Ha készen állsz átadni az életedet Jézus Krisztusnak, kezdheted ezzel az egyszerű imával:

„Drága Istenem, tudom, hogy bűnös vagyok, és kérem a bocsánatodat. Hiszem, hogy Jézus Krisztus a Te Fiad. Hiszem, hogy meghalt a bűneimért, és hogy Te feltámasztottad őt. Bízni akarok benne, mint Megváltómban, és követni akarom őt, mint Uramat ettől a naptól kezdve. Vezesd az életemet, és segíts, hogy teljesítsem akaratodat. Jézus nevében imádkozom. Ámen.”

Ha éppen elmondtad ezt az imát, hogy befogadd Jézust, kérlek, írj nekem a Rick@PastorRick.com címre, és tudasd velem. Szeretnék küldeni neked néhány ingyenes anyagot (angol nyelven), amelyek segítenek elindulni a Jézussal közös utadon.

*(Daily Hope by Rick Warren 2026.04.30.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Mit jelent Istennel járni

2026. május 03. 03:00 - papk

 noname_13-sunset-3156176_640.jpg

„Noé igaz ember volt, az egyetlen feddhetetlen ember, aki akkor a földön élt, és szoros közösségben élt Istennel.” 
(Mózes első könyve 6,9)

Csak egyféleképpen lehet megszerezni azt a bátorságot, amire Noénak szüksége volt ahhoz, hogy továbbmenjen, miután egy nagy álmot kapott Istentől: közel kellett maradnia Istenhez.

A Zsidókhoz írt levél 11. rész 7. verse így szól: „A hit arra késztette Noét, hogy hallgasson Istenre, amikor figyelmeztette azzal kapcsolatban, amit nem látott” (GW fordítás).

Noé hallotta Isten hangját. Gondolkodtál már azon, hogy miért nem hallod Isten hangját? Akkor hallod a hangját, ha közel kerülsz hozzá. Ha messze vagy tőle, nem hallhatod. Közel kell kerülnöd Istenhez, hogy meghalld.

Ez azt jelenti, hogy minden nap időt kell töltened Istennel. Olvasd és tanulmányozd a Bibliát, beszélj hozzá imádságban, légy csendben, és csak hallgass Istenre.

A Biblia azt mondja, hogy Noé „hűségesen járt Istennel” (1Mózes 6,9 NIV fordítás). Egy másik fordítás szerint Noé „szoros közösségben járt Istennel” (NLT fordítás). Amikor valakivel együtt jársz, akkor közel vagy hozzá.

Közösségben járni valakivel több más dolgot is magában foglal. Először is, jelenti az összetartozást. Más szóval, nem szégyellsz a másikkal lenni. Nem okoz gondot számodra, hogy elmondod az embereknek, hogy Jézust követed.

Másodszor, a Biblia az Ámós könyve 3. részének 3. versében azt mondja nekünk, hogy két ember nem járhat együtt, ha nem értenek egyet. Amikor Istennel jársz, beleegyezel abba, hogy oda mész, ahová Ő akar menni, és azt teszed, amit Ő akar, hogy tegyél. Vagyis engedelmeskedsz az Ő akaratának.

Harmadszor, Istennel járni azt jelenti, hogy összhangban vagy vele. Ha Istennel jársz, nem a világgal fogsz lépést tartani. Másképp fogsz cselekedni, mint mások, mert Isten útja sokszor ellentétes napjaink kultúrájával és értékrendjével.

Istennel járni tehát azt jelenti, hogy az Ő Igéjének és akaratának engedelmeskedsz, valamint egyetértésben és összhangban vagy Ővele. Noé Istennel járt, és nem félt a rosszallástól, az elutasítástól, a kritikától, sőt még egy világméretű özönvíztől sem. Tudta, hogy amikor valaki Istennel jár, akkor közel van Őhozzá, és nincs mitől félnie.

 Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez: 

  • Mit kell feladnod vagy mit kell kihagynod a napirendedből ahhoz, hogy több időd legyen Isten megismerésére?
  • Miből látszik mások számára, hogy nem a világ értékrendjét követed, hanem Jézust?
  • Mit kell tenned, amikor érzed, hogy a félelem kezd elhatalmasodni rajtad?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2026.04.26)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Merj más lenni!

2026. május 01. 03:00 - Antal Péter Dávid

napiremeny_1.jpg„Noénak ez a története: Noé igaz ember volt az Isten előtt, és a korabeli emberek között feddhetetlen volt. Noé Istennel járt.”
(1 Mózes 6,9)

Nem lehet egyszerre beilleszkedni a kultúrába és megfelelni Isten életedre vonatkozó tervének is.

Mózes első könyve 6. fejezetének 9. verse így szól: „Noénak ez a története: Noé igaz ember volt az Isten előtt, és a korabeli emberek között feddhetetlen volt. Noé Istennel járt.”

Noé, a kultúra ellenére, amelyben élt – és nem annak köszönhetően – jelentős dolgot vitt véghez. Tudatában volt annak, hogy a kultúra eltereli a figyelmét Istennek az ő életére szánt céljáról.

Mai világunk a szórakozás, a kényelem és a kikapcsolódás jegyében telik. Nem lehet egyidejűleg ezekért a dolgokért és Istenért is élni. Nem mérhetjük a sikerünket a vagyonunk, az élvezetek vagy a nyereségünk alapján. Nem összpontosíthatunk arra, hogy másoknak tetsszünk, és közben elhanyagoljuk azt, amire Isten hívott el.

Noé idején az emberek erkölcsileg a mélypontra jutottak. Mózes első könyve 6. fejezetének 11-12. verse így szól: „A világ Isten szemében romlott volt és tele volt erőszakkal... az egész föld népe gonosz életet élt” (GW fordítás).

Isten látta, milyen romlottá vált a világ, és hogy az emberek egyre inkább a gonosz felé fordultak. Ez összetörte a szívét. De Noé kiragyogott közülük.

Amikor Isten megteremtette a földet, azt mondta, hogy jó, de ez nem maradt így. Ismerősen hangzik? Mai kultúránk a durvaság felé halad, akárcsak Noé idején. 

Mózes első könyve 6. fejezetének egyetlen fénypontja Noé volt. A 8. vers szerint Istennek tetszett Noé, ami azt jelenti, hogy Noé más volt. Az egész kultúra rossz irányba tartott, de Noé az igazságosság felé haladt, miközben Istent követte. Ellenkultúrában élt.

Nem az a fontos, hogy a trenddel haladjunk. Az a fontos, hogy azt tegyük, ami helyes. Ha az akarsz lenni, akinek Isten teremtett, és teljesíteni akarod azt a célt, amelyre teremtett, akkor készen kell állnod arra, hogy más legyél.

Szeretnél változást hozni ebben a világban? Szeretnél változást hozni a családodban, a közösségedben, az iskoládban vagy a vállalkozásodban? Noé teljesítette a sorsát azzal, hogy figyelmen kívül hagyta a zavaró kulturális  tényezőket, és nem követte a tömeget.

Csak úgy hozhatsz változást, ha más vagy!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen konkrét módokon fogsz szembeszállni a kultúrával, ha Istennek akarsz engedelmeskedni a munkádban, az iskolában vagy a családodban?
  • Hogyan tudhatod meg, hogy valami Istennek tetszik-e, vagy csak a kultúrával megy egy irányba?
  • Ki tud bátorítani téged arra, hogy elutasítsd a kultúra hullámait, amikor azok ellentétben állnak Isten Igéjével? Kit tudsz te ilyen módon bátorítani? Miért van szükségünk egymásra ahhoz, hogy hűségesen kövessük Jézust?

* (Daily Hope by Rick Warren, 2026. 04. 24.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása