Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

A problémát oldd meg, ne másokat hibáztass!

2024. augusztus 04. 03:00 - FodorImi

ai-generated-8879215_1920.jpg

„Most pedig meg kell szabadulnotok minden ilyen dologtól, mint a harag, düh, rosszindulat, rágalmazás és mocskos beszéd az ajkatokról.” (Kol 3,8 NIV)

Csak bizonyos mennyiségű érzelmi energiával rendelkezel. Amikor konfliktust próbálsz megoldani, ezt az energiát vagy mások hibáztatásra, vagy a probléma megoldására használhatod. Mindkettőre nincs elég energiád. Ezért fel kell tenned magadnak a kérdést, hogy mi a fontosabb - a másik személy hibáztatása vagy a konfliktus megoldása.

Válaszd a probléma megoldását, ne a hibáztatást.

A problémák megoldása során előre el kell döntened, hogy tisztességesen fogsz harcolni. A házasságodban vagy a családodban határozz meg alapszabályokat a szavakra vonatkozóan, amelyeket soha nem fogsz használni - ezek a szavak a tömegpusztító fegyverekként szolgálnak.

A hidegháború idején a Szovjetunió több ezer interkontinentális rakétával - tömegpusztító fegyverekkel - rendelkezett, amelyeket az Egyesült Államokra irányítottak. És az Egyesült Államoknak is több ezer interkontinentális rakétája volt, amelyek a Szovjetuniót célozták.

De még a hidegháború legrosszabb, legfeszültebb pontjain is mindkét félnek volt annyi józan esze, hogy ne használja ezeket a fegyvereket. Ezt nevezték MAD-stratégiának; ha bármelyik fél úgy döntött volna, hogy beveti a fegyvereket, az eredmény „kölcsönösen biztosított megsemmisítés” lett volna. Valójában az országok azt mondták: „Ha ti használjátok a sajátotokat, mi is használjuk a mienkét. Elpusztítjuk egymást, és egyik ország sem marad meg.” Tehát még ha egy kérdésben ellentétes oldalon is álltunk, legalább abban meg tudtunk állapodni, hogy nem használjuk ezeket a fegyvereket.

A kapcsolatoknak is gyakran vannak tömegpusztító fegyverei. Ha ezeket a fegyvereket használod, akkor meghatározod, ki a bűnös, de nem oldod meg a problémát soha. A házasságokban például ezek a fegyverek olyan dolgok, mint a válással való fenyegetőzés, vagy egymás szüleinek felemlegetése. Ezek a szavak „kölcsönösen biztosított megsemmisítés” - a bizalom lebontásával rombolják a kapcsolatot.

Bármennyire is feldúlt vagy, egyet kell értened azzal, hogy ezek a szavak tiltott szavak.

A Biblia nagyon pontosan leírja, hogy mi a tiltott dolog egy kapcsolatban. A Kolossébeliekhez írt levél 3. fejezet 8. verse  azt mondja: „Most pedig meg kell szabadulnotok minden ilyen dologtól, mint a harag, düh, rosszindulat, rágalmazás és mocskos beszéd az ajkatokról” (NIV).

Ezek tömegpusztító fegyverek. A hibáztatásra használják őket. És amikor a hibáztatsz, akkor ítélkezel - és csak Istennek van joga ítélkezni.

Ezért tedd félre a romboló fegyvereket, és helyette használd az energiádat arra, ami számít. Oldjátok meg a problémát.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez

  • A kapcsolataidban mik a „tömegpusztító fegyverek”?
  • Milyen gyakorlati lépéseket tehetsz, hogy ne a hibáztatással foglalkozz, hanem helyette a problémát oldd meg?
  • Miért fontos határokat szabni a „tisztességes küzdelem” érdekében egy kapcsolatban?

*(Daily Hope by Rick Warren – 2024.07.28.)

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása