„Ne dorgáld keményen az idősebb embert, hanem úgy biztasd, mintha az apád lenne. A fiatalabb férfiakkal bánjatok fiútestvérként, az idősebb nőkkel anyaként, a fiatalabbakkal pedig nőtestvérként, teljes tisztasággal.”
1 Timóteus 5:1-2 (NIV)
Ha Jézust követed, nem csak a saját családoddal kell törődnöd. Isten családjával is törődnöd kell - a lelki családoddal.
Jézus azt mondta: „Aki az én mennyei Atyám akaratát cselekszi, az az én testvérem, nővérem és anyám.” (Máté 12:50 NIV). Ez azt jelenti, hogy ha Jézust követed, akkor te és én rokonok vagyunk! Isten kegyelme Jézus Krisztuson keresztül családként köt össze minket.
Az első keresztények egy részének írt levélben ez áll: „Ne dorgáld keményen az idősebb embert, hanem biztasd, mintha az apád lenne. A fiatalabb férfiakat kezeld fiútestvérként, az idősebb nőket anyaként, a fiatalabb nőket pedig nőtestvérként, teljes tisztasággal.” (1Timóteus 5:1-2 NIV). Isten azt akarja, hogy Krisztus testében a többi emberre úgy tekints, mint a lelki apád, anyád, testvéred és nőtestvéred.
A Biblia szerint Jézusnak volt egy biológiai családja, beleértve Mária és József többi gyermekét is. A Szentírásban sokszor felbukkannak, figyelik Jézust, amint csodákat tesz, és megpróbálják lebeszélni bizonyos dolgokról. Jézus egyik féltestvére, Jakab írta az újszövetségi Jakab könyvét.
Ennek ellenére, amikor Jézus haldoklott, édesanyja gondozását egyik testvérére sem tudta rábízni. Jánosra, a szeretett tanítványára bízta. Miért van ez így? A János 7:5 szerint Jézus testvérei közül még senki sem lett hívő. Ők is azok közé tartoztak, akik csak a feltámadás után ismerték el Jézust Isten Fiának. Jakab csak később lett a jeruzsálemi gyülekezet vezetője.
Jézus azért bízta Jánosra az anyját, mert János már érett hívő volt. János volt a lelki családja, amelyhez a kegyelem kötelékei révén szorosabb szálak fűzték, mint még a biológiai családjához is.
Isten úgy tervezte meg az ő hitbeli családját, hogy ugyanilyen legyen számodra is. Szorosabban kötődhetsz keresztény társaidhoz, mint talán még a saját családodhoz is. Ezeknek a szoros kötelékeknek arra kell vezetniük, hogy különösen jól gondoskodj a lelki családodról.
A Galata 6:10 azt mondja: „Amikor csak lehetőségünk van rá, tegyünk jót mindenkivel - különösen a hitbeli családhoz tartozókkal.” (NLT).
Mindig tedd meg, amit csak tudsz, hogy segíts a rászorulókon. De fordíts különös figyelmet a saját lelki családodban lévőkre.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
- Mi változna meg abban, ahogyan más hívőkkel bánsz és kapcsolatba lépsz, ha a családod részének tekintenéd őket?
- Kinek van most szüksége a lelki családodban a segítségedre vagy gondoskodásodra? Mit fogsz ma tenni, hogy gondoskodj róluk?
- Ha nem tartozol Isten családjához, mi tart vissza attól, hogy átadd az életedet Jézusnak?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2025.03.24.)