Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

A száj egy erőteljes eszköz, használd óvatosan!

2015. augusztus 23. 03:00 - Habakuk

"Semmiféle bomlasztó beszéd ne jöjjön ki a szátokon, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják." (Ef 4,29)

Isten azt akarja, hogy a beszédünk építsen másokat. Az Efézus 4:29-ben ezt írja: "Semmiféle bomlasztó beszéd ne jöjjön ki a szátokon, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják."

Néha a szavaink olyanok mint egy nagykalapács. Elhajítjuk őket gondolkodás nélkül, és amikor hirtelen körbetekintünk, nem látunk mást, csak egy halom romot a kapcsolatainkban. Amikor meggondolatlanul hajigálod a szavaidat és megsérted az embereket, akkor a kapcsolataid szenvedni fognak.

Az egyik ok, amiért nem építésre használjuk a szavainkat, hogy nem vagyunk tudatában, hogy milyen hatalma  van ennek az eszköznek – a szánknak és a szavaknak, amit Isten adott nekünk. Mindenfélét mondunk gondolkodás nélkül, amire az emberek emlékeznek. Bizonyos dolgokra, amiket meggondolatlanul mondtak neked, – akár az általános iskolában, főiskolán vagy az első munkanapodon –, még mindig emlékszel. Ennyire hatalmasak a szavak! Tehát amikor a szádra jönnek a szavak, gondolkodj el ezek hatalmáról és óvatosan bánj velük.

Egyszer a garázsban a kezembe vettem az elektromos fűrész használati utasítását. Amíg olvastam az utasításokat, lenyűgözött, hogy mennyire kapcsolódik ez egy másik erős eszköz használatához, amit Isten adott nekünk: a szájhoz. Az utasítások a következők voltak:

  1. Ismerd meg az eszközöd.
  2. Tartsd őrzött helyen.
  3. Légy óvatos vele gyermekek között.
  4. Csomagold el, ha nincs használatban.
  5. Vigyázz a túlhasználattal.
  6. Ne használd robbanékony környezetben.

Hogyan használhatjuk a szánkat óvatosabban, mások építésére, és hogy ne sértsünk meg másokat?

  1. Hagyjuk abba a mentegetőzést. Ne mondjuk, hogy: Nem így értettem, igazából nem ezt akartam mondani... vagy Csak épp felment a cukrom.... Vedd észre, hogy amit mondasz, hatással van a körülötted lévőkre.
  2. Beszélj kevesebbet. Rendszeresen bajba kerülünk amiatt, hogy nem tudjuk, mikor kell csöndben maradni. Ha ez egy erőteljes eszköz, nem kellene túl sokat használni, igaz?
  3. Figyelj többet. Ha többet figyelsz, jobban megérted az emberek szükségleteit.
  4. Kezdj el építeni. Legyen ez az első gondolatod: Vajon mire van szüksége annak a személynek? Hogyan használhatom a szavaimat bátorításra, hogy épüljön belőlük? Mit tudok neki mondani, hogy változást hozzon az életében?

Beszéljetek róla:

  • Miért kell különösen odafigyeljünk a beszédünkre egy „robbanékony környezetben”?
  • Mit tudsz gyakorolni a kapcsolataidban, ami segít kevesebbet beszélni és többet hallgatni?
  • Melyik igeverseket tanulhatod meg, amelyek segítenek az igazságot mondani és másokat bátorítani?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2015.08.16.)

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása