Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

A Szent Lélek teszi Isten szavát személyessé

2017. november 26. 03:00 - FAmelita

A Segítő, a Szent Lélek, akit az Atya fog küldeni az én nevemben, ő fog megtanítani titeket mindenre és emlékeztetni fog mindenre, amit mondtam nektek.(János 14:26 GNT fordítás)

Ahhoz, hogy megértsd az ima természetét, tudnod kell, hogy Isten kétféle módon nyilatkozik meg. Amikor általánosságokban szól, azt logos-nak hívjuk, ez Isten szava, amelyet egyaránt mindenkihez intéz. Amikor pedig  egyénekkel beszél, személyesen az Ő szaván keresztül, ez a rhema. Ez is egy módja annak, ahogyan Isten válaszol az imáidra.

Hogyan beszél hozzánk Isten személyesen?

Az Ige szrint a Szentlélek feladata, hogy a Biblián keresztül rámutasson, hogyan alkalmazzuk azt személyre szabottan:

A Segítő, a Szent Lélek, akit az Atya fog  küldeni az én nevemben, ő fog megtanítani titeket mindenre és emlékeztetni fog mindenre, amit mondtam nektek.(János 14:26 GNT fordítás)

De, amikor ő, az Igazság Lelke eljön, ő fog vezetni titeket minden igazságra. János 16:13a NIV fordítás)

A fenti két idézetben Jézus arra utal, hogy a Szentlélek három feladatot lát el az életünkben: oktat, emlékeztet és vezet bennünket. Így formálja át a logos-t rhema-vá, és így világít rá, eképp érteti meg velünk az Igazságot.

Nincs semmi misztikus abban, amit fentebb leírtam. Ez bármikor megtörténhet veled is. Voltál valaha olyan misén, amelyen úgy érezted, mintha a lelki pásztor kifejezetten hozzád beszélt volna? Eközben pedig a következő járt a fejedben: Vajon honnét tudja ez az ember, hogy nekem éppen ilyen jellegű problémáim vannak? Vajon honnét veszi, hogy most pontosan ezekre a szavakra van szükségem? Isten mindegyőnk számára személyessé teszi az egyébként általános értelmű üzenetet, azaz egy rhema-val ajándékoz meg.

Előfordult már veled, hogy egy baráttal vagy szomszéddal személyes problémákat vitatva azon törted a fejed: 'Most mégis mit kellene mondanom?', majd hirtelen eszedbe jutott egy témába illő Ige-rész? Mit gondolsz, hogyan történhetett ez? Csak úgy, hogy a Szentlélek tökéletes időzítéssel sugallta neked a  helyzetnek megfelelő gondolatokat.

Így munkálkodik Isten az életünkben. A Szentlélek Isten Igéjével tanít bennünket annak személyes használatára. Úgy is mondhatnánk, hogy elevenné, valódivá teszi az Igét az életeünkben.

rhema jelenléte nagyban hozzájárul hited épüléséhez, fejlődéséhez. Pál apostol azt mondja a hit Isten rhema-jának hallásából fakad, amely mégerőteljesebb és méghatékonyabb imaéletet eredményez. Így lehetsz tanúja annak, hogyan dolgozik Isten Igéje az életedben.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Jellemezd azt az időt, amikor Isten adott neked egy rhema-t.
  • Mit mondanál, örömmel fogadod vagy inkább kizárod a Szent Lélek munkáját az életedben? Miért?
  • Hogyan hoz létre a hit elmélyültebb imaéletet?

 

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.11.19.)

 

Szólj hozzá!

Ismered az imameghallgatás feltételeit?

2017. november 25. 03:00 - csabanagy89

Szeretteim, ha szívünk nem vádol minket, bizodalmunk van az Istenhez; És akármit kérjünk, megnyerjük tőle, mert megtartjuk az ő parancsolatait, és azokat cselekeszszük, amik kedvesek előtte. Ez pedig az ő parancsolata, hogy higyjünk az ő Fiának, a Jézus Krisztusnak nevében, és szeressük egymást, amint megparancsolta nékünk. ( 1 János 3:21-23. Károli fordítás)

nr.jpg

 

A Biblia azt mondja, Isten öt dologhoz köti az imádságok megválaszolását: őszinte, nyílt kapcsolat Istennel, megbocsátás, az életünkben lévő áldások megosztása másokkal, és hittel teli ima Jézus nevében.

Elkerülte a figyelmedet eddig valamelyik feltétel?

Lehet, hogy haragtartó vagy, s talán táplálod is ezt a haragot, amely így hatalmas keserűséggé nőtt az életedben.

Elképzelhető, hogy nem vagy hajlandó elismerni valami helytelent az életedben. Tudod, hogy az létezik, de nem járulsz Isten színe elé azzal, hogy: „Igazad van Istenem. Elismerem, hogy ez nem helyénvaló.”

Az is előfordulhat, hogy nem vagy hajlandó megosztani Isten áldásait másokkal. Úgy döntöttél, hogy nem térítesz vissza Istennek azokból a dolgokból, amikkel megáldott és megajándékozott.

És mi a helyzet a Jézus nevében való imádkozással?

Nem tudsz imádkozni Jézus nevében, ha  nem fogadod el Őt , mint Uradat és Megváltódat. A legofntosabb kérdés, hogy van-e őszinte és eleven kapcsolatod Istennel? Nem a gyülekezeti tagságról vagy a vallásról van szó. Valódi kapcsolatról beszélek, amelyben személyesen ismered Istent. Ahogyan bármikor, úgy akár most is kapcsolatba léphetsz Vele.

Imádkozz így: „Istenem, nem ismertem eddig ezeket a szempontokat, de most már értem, hogy miért látom csekély eredményét imádságaim meghallgatásának. Ma szeretném újra életre kelteni magamban a megbocsátást  és nagylelkűséget, valamint a hajlandóságot, hogy megosszam javaim mindabból, amiket nekem ajándékoztál. Uram, köszönöm a Bibliát, amely által segítesz és vezetsz. Köszönöm, hogy az ima nem egy hatalmas rejtély, hanem egy egyszerű, őszinte beszélgetés Veled. Köszönöm az imádság kiváltságát. Jézus nevében. Ámen."

* (Daily Hope by Rick Warren - 2017.11.18)

Szólj hozzá!

Miért imádkozunk Jézus nevében?

2017. november 24. 03:00 - Erika1832

„És én mindazt megcselekszem, amit az én nevemben kértek, hogy az Atya dicsőítessék a Fiúban. Bármit kérhettek tőlem az én nevemben, és én azt megteszem.” Ján. 14:13-14. (NIV fordítás)

god-1979750_1280.jpg A Biblia azt mondja, hogy: „ És én mindazt megcselekszem, amit az én nevemben kértek, hogy az Atya dicsőítessék a Fiúban. Bármit kérhettek tőlem az én nevemben, és én azt megteszem.” Ján. 14:13-14. (NIV fordítás). Isten válaszolni akar az imáidra, de azt is szeretné, ha Jézus nevében kérnél tőle.

Mi az, ami miatt Jézus neve olyan különleges? Az igazat megvallva, ezzel én sem voltam sokáig tisztában. Aztán egyszer hallottam valakit eképpen imátkozni: „…a Jézus nevében. Ámen. ”Azt gondoltam, hogy ezt a szófordulatot az ima befejezéseként, mint egy szellemi kijelentkezésként használta az illető, úgy mint a — „10-4 cimbora"— vagy ahogy a 20. századi ismert hírolvasó, Walter Cronkite mondta minden adása végén: "ez már csak így van."

Néhányan úgy gondolják, hogy "a Jézus nevében" egy egyfajta misztikus jelszó, amely hozzáférést jelent Istenhez. Mintha csak így szólnánk: "Ez lenne az összes kérésem... A jelszó pedig: "A Jézus nevében. Ámen".

Mit jelent "a Jézus nevében" imádkozni?

Hallottam egy történetet, amely nagyon jól illusztrálja ezt. Egy lelkész barátom elvitte a születésnapját ünneplő fiát és annak körülbelül tizennégy barátját egy karneválba, ahol egy köteg belépőjegyet vásárolt a különböző játékokra. A barátom megállt a bejáratnál, és minden egyes új körnél adott egy jegyet a hozzá szaladó gyerekeknek. Egy kis idő elteltével azonban felfigyelt egy idegen kisfiúra, aki az övéi közé vegyülve kért a jegyekből. Így megkérdezte a barátom a fiútól: „Te is a fiam egyik kis barátja vagy?” "Nem!" - válaszolta ő. „Akkor miért adjak neked jegyet? Erre a kisfiú megfordult, a barátom fiára mutatott és így szólt: „Azért, mert a fiad azt ígérte.”  És a barátom úgy is tett.

A történet tanulsága szerint nincs jogom elvárni, hogy Isten válaszoljon az imáimra. Ellenkezőleg, én vagyok adósa  az Úrnak. Éppen ezért, amikor kéréssel fordulok Istenhez, ezt sosem a saját érdememben teszem. Jézus érdemei miatt járulhatok hozzá. Csak annyit mondok, hogy „Atyám, Fiadra hivatkozva térdeplek előtted, erőt merítve abból, amit Jézus már elvégzett értem a kereszten. Ő megígérte nekem, hogy kérhetek Tőled a nevében, és én most éppen ezt teszem.”

Nem hiszem, hogy szükséges minden egyes imádságot  "a Jézus nevében”, frázissal zárni, ha egyébként  tiszta szándékkal és helyes hozzáállással szólunk. Ám úgy gondom, hogy nem árt így imádkozni. Miért? Mert ez emlékeztet bennünket arra, hogy milyen alapon is van jogunk az ima eszközéhez. Azért, mert Jézus az, aki lehetővé tette számunkra, hogy az imáinkkal Istenhez forduljunk, aki meg is hallgatja és válaszol is azokra.

Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
• Hogyan változhatnak meg az imáid, ha tudod, hogy Krisztus érdemeiért jössz az Atyához?
• Próbáld ki a héten, hogy Jézus nevét tudatosan használod ima közben, és figyeld meg, hogy milyen különbségeket veszel észre akkor, amikor így imádkozol?

* (Daily Hope by Rick Warren, 2017.11.17.)

 

 

Szólj hozzá!
Címkék: imádkozás

Az ima, amire Isten válaszol

2017. november 23. 03:00 - daniella_89

"Legyen nektek a ti hitetek szerint" (Máté 9:29b, NIV fordítás)

prayer-man-with-lifted-hands-in-front-of-mountain.jpg
Isten egyetlen imára válaszol: a hitből fakadó imára. A Máté 9:29 ezt mondja: "Legyen nektek a ti hitetek szerint" (NIV fordítás). Sokszor azért valósul meg kevés dolog az életünkben, mert nem is várjuk, hogy több megvalósuljon!

Mi a hit? Erre válaszolhatod, hogy az, amikor "hiszem, hogy Isten meg tud tenni valamit!" De ez nem hit. Ez egy tény. Isten bármit meg tud tenni, akár hiszed ezt, akár nem. Akkor a hit talán az, hogy "hiszem, hogy Isten talán megtesz valamit"? Nem, ez sem hit. Ez inkább remény. A hit az, amikor hiszed, hogy Isten meg fog tenni valamit!

Vannak emberek, akik imádkoznak a szellemi vagy a lelki életükkel kapcsolatos céljaikért, a pénzügyeikért vagy azért, hogy egészségesek legyenek, és úgy gondolják, hogy mivel jó dolgokért imádkoznak, Isten válaszol az imájukra. De az, hogy szeretnénk valamit és vágyunk valamire, még nem egyenlő a hittel. Elvezethet a hithez, de még nem az.

Csoda az, ha veszek egy magot, elültetem a földbe és pár hónap múlva kihajt és lesz belőle egy paradicsompalántám? Nem. Egyszerűen csak együttműködöm Istennek az univerzumra vonatkozó törvényeivel, és azért történik meg. Csoda az, hogy amikor hittel és a Bibliában olvasott feltételeknek megfelelően imádkozom, akkor Isten válaszol? Nem. Ez is egyszerűen csak összhangban van azzal az egyetemes törvényszerűséggel, amit Isten elrendelt.

A Biblia azt mondja, "a te hited szerint", és nem a képességeid, az iskolázottságod szerint, vagy aszerint, hogy mennyire vagy jó ember. Ha betöltöd a Bibliában leírt feltételeket - vagyis hogy őszinte kapcsolatod van Istennel, megbocsátottál másoknak, kész vagy megosztani az Istentől kapott javaidat másokkal, és hittel kérsz Istentől - akkor teljes joggal várhatod, hogy Isten válaszolni fog az imáidra.

 

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mit mondanál Istennek egy hittel elmondott imában?
  • A vágy hogyan vezethet el a hithez?
  • Miért akarja Isten, hogy hittel imádkozz?

 

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.11.16.)

Szólj hozzá!
Címkék: hit vágy ima

A helyes indítékkal imádkozz!

2017. november 22. 03:00 - Abidzsil

,,Amikor kértek és nem kapjátok meg, nem jó indítékkal kértek....csak a saját élvezetetekre akarjátok eltékozolni, amit kaptok.” (Jakab 4:3, NIV fordítás)

praying.jpg

Ha azt várod Istentől, hogy megáldja az életed, neked is hajlandónak kell lenned mások életét megáldani azokkal a jó dolgokkal, amiket Istentől kaptál. Az egyik feltétele a megválaszolt imának az, hogy hajlandó légy segíteni a nálad kevésbé szerencsés embereknek azzal az áldással, amit te kaptál.

A Példabeszédek 21:13 ezt mondja: ,,Aki bezárja fülét a nincstelen segélykiáltására, annak sem válaszolnak majd, amikor ő kiált.” (NIV ford.) Isten azt mondja, ha nem segítünk a környezetünkben élő nehéz helyzetű embereknek, akkor milyen alapon várjuk el, hogy Ő segítsen nekünk.

Isten azt szeretné, ha Hozzá hasonlóvá válnánk. És Isten a szeretet. Az egyik módja, hogy bizonyítsuk, van bennünk szeretet, hogy hajlandóak vagyunk adakozók lenni más emberek felé. Az áldás továbbadásának elve több helyen is szerepel a Szentírásban. Isten megáld minket, hogy mi is áldás lehessünk más emberek életében.

Például imádkozunk Istenhez jó egészségért, de mit fogunk tenni az egészséges testünkkel miután meggyógyulunk? Csak öncélúan a magunk gyógyulásáért imádkozunk, vagy azért, hogy más embereknek is tudjunk segíteni? Amikor azért imádkozunk Istenhez, hogy áldja meg a vállalkozásunkat vagy a munkánkat, hajlandók vagyunk visszaadni egy részét annak, amit kaptunk?

A Biblia azt mondja a Jakab 4:3-ban, hogy: "Amikor kértek és nem kapjátok meg, nem jó indítékkal kértek....csak a saját élvezetetekre akarjátok eltékozolni, amit kaptok.” Fontos tehát az, hogy milyen indítékkal imádkozunk. Az, hogy milyen indítékkal imádkozol fontosabb, mint az, amiért imádkozol. 

Lehetséges jó dologért imádkozni rossz indítékkal? Igen, lehet. Nem mondom, hogy soha nem kell a saját személyes szükségleteidért imádkoznod. Jézus azt mondta, hogy imádkozzunk például azért, hogy Isten adja meg a mi mindennapi kenyerünket. A Márk 11-ben azt mondja, hogy a saját vágyainkért is imádkozhatunk. De meg kell vizsgálnod az indítékodat. Hajlandó vagy megosztani majd az áldást más emberekkel, vagy mindet magadnak akarod megtartani?

Isten nem figyel oda arra, aki csak a saját önzését akarjuk kielégíteni.

Az ima alapja az Istennel való őszinte kapcsolat, a másoknak való megbocsátás és a hajlandóság, hogy továbbadjuk Isten áldásait más embereknek. Isten szeret minket, és meg akar tanítani arra, hogyan imádkozzunk hatékonyan.

Segítő kérdések beszélgetéshez és elmélkedéshez:

  • Hogyan áldott meg téged Isten? Hogyan tudod megosztani ezt az áldást másokkal?
  • Amikor legközelebb félrevonulsz, hogy Istennel időt tölts, mielőtt imádkozol, gondold át, milyen indítékkal  teszed, miért imádkozol. Hajlandó vagy megosztani másokkal azt, amit kérsz Istentől?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.11.15.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása