Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Kapcsolatok helyreállítása: Hatástalanítsd a haragot beismeréssel

2018. március 11. 03:00 - FAmelita

"Előbb szabadulj meg a gerendától a saját szemedben; ezután elég jól fogsz látni ahhoz, hogy a barátod szemében lévő szálkával foglalkozz." (Máté 7:5, NLT fordítás)

fish-2450601_1920.jpg

A negyedik bibliai lépés egy kapcsolat helyreállítása felé az, hogy elismered a te részedet a konfliktusban.

Ha komolyan gondolod, hogy helyre szeretnél állítani egy kapcsolatot, akkor kezdd azzal, hogy elismered a saját hibáid vagy bűnöd. Jézus azt mondta, hogy van egy mód arra, hogy tisztábban lássuk a helyzetet: "Előbb szabadulj meg a gerendától a saját szemedben; ezután elég jól fogsz látni ahhoz, hogy a barátod szemében lévő szálkával foglalkozz." (Máté 7:5 NLT fordítás).

Mivel mindannyiunknak vannak vakfoltjai, néha még akár egy harmadik felet is érdemes megkérned, hogy segítsen értékelni a tetteidet mielőtt találkoznál azzal a személlyel, akivel konfliktusod van. 

Kérdezd meg Istent is, hogy ez a probléma mekkora részben a te hibád. Kérdezd meg, 'Én vagyok a hibás? Én látom rosszul a dolgokat, vagy érzéketlen, esetleg éppen túl érzékeny vagyok?'. A Biblia azt mondja, "Ha azt állítjuk, hogy nincs bennünk bűn, csupán magunkat csapjuk be." (1 János 1:8, MSG fordítás).

A beismerés egy nagyon erős eszköze a kibékülésnek. Gyakran az, ahogy a konfliktust kezeljük, nagyobb fájdalmat okoz, mint az eredeti probléma. De amikor azzal kezded, hogy alázatosan beismered a hibádat, az hatástalanítja a másik ember dühét és elejét veszi a támadásának, ugyanis ő valószínűleg arra számít, hogy megpróbálod majd magad megvédeni.

Ne keress mentséget és ne hárítsd másra a felelősséget. Őszintén ismerd el a te részedet a konfliktusból. Vállald a felelősséget a hibáidért, és kérd a másikat, hogy bocsásson meg neked.

 Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mit gondolsz, mik az önértékelés fontos lépései, különösen egy konfliktushelyzetben?
  • Miért nehéz, hogy ne csak mi magunk próbáljuk meglátni a hibáinkat, hanem másokat kérjünk meg, hogy mondják el nekünk?
  • Eddigi konfliktusaidban hogyan segített hatástalanítani a másik ember haragját az, hogy bocsánatot kértél tőle?

 *(Daily Hope by Rick Warren, 2018.03.04.)

Szólj hozzá!

Kapcsolatok helyreállítása: Használd többet a füled, mint a szád

2018. március 10. 03:00 - csabanagy89

Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket. (Példabeszédek 19:11, NIV fordítás)

03-03-18-broken-relationships-restoring-relationships-use-your-ears-more-than-your-mouth.jpg

A harmadik bibliai lépés egy kapcsolat helyreállításához az, hogy együttérzel a másikkal és megérted az érzéseit.

Használd többet a füled, mint a szád. Mielőtt megpróbálnál megoldani bármilyen nézeteltérést, először is próbáld meg megérteni a másik ember érzéseit. Pál apostol ezt tanácsolja: „a másik érdekeire is figyeljetek, ne csak a magatokéra.” (GNT ford.)

A ’figyeljetek’ kifejezés görög megfelelője a skopos szó, ami egyaránt megtalálható a mikroszkóp és a teleszkóp szavakban is, és a jelentése 'nagyon odafigyelni valamire'. Fókuszálj tehát mások érzéseire is, ne csak a puszta tényekre. Kezdj az érzésekre való odafigyeléssel és az együttérzéssel, ne egyből  a megoldást próbáld meg kitalálni.

Először hagyd, hogy a másik elmondja, mit érez. Csak hallgasd meg, és hagyd, hogy kiöntse a szívét, ne próbálj meg védekezni. Mutasd ki felé, hogy megérted, még akkor is, ha nem értesz egyet vele. Az érzések néha távol állnak a valóságtól és nem logikusak. Dávid is beismeri ezt: „Amikor a gondolataim keserűk voltak és megbántottságot éreztem, akkor olyan ostoba voltam, mint egy állat.” (Zsolt 73, 21-22, GNT ford.) Mindannyian ilyenek vagyunk, amikor fájdalmat érzünk a szívünkben.

A Biblia azonban ezt írja: „Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket.” (Példabeszédek 19:11). A türelem a bölcsességből fakad, a bölcsesség pedig abból, ha meghallgatunk másokat is, és nem csak a saját fejünk után megyünk.

Ha megtanulunk meghallgatni másokat, azzal ezt fejezzük ki: ’Értékelem a véleményed, számít a kapcsolatunk, és te is számítasz nekem.’ Igaz a mondás, hogy az emberek nem törődnek azzal, amit mondunk addig, amíg nem tudják, hogy fontosak vagyunk nekik.

Egy kapcsolat helyreállításának érdekében „hordozzuk azt a 'terhet', hogy megértőek vagyunk mások kételyeivel és félelmeivel szemben... tegyünk a másik ember kedvére, ne a magunkéra, és tegyük azt, ami az ő javára van.” (Róm 15:2, TLB ford.). Ez néha áldozathozatalt is kíván, például amikor türelmesen el kell viselnünk mások - néha megalapozatlan - haragját.

Azonban ne feledjük, mit tett értünk Jézus: Ő is rosszindulatú és megalapozatlan haragot tűrt el azért, hogy megmentsen. „Hiszen Krisztus sem azért élt, hogy önmagának kedvezzen. Ahogyan az Írások mondják, ’A Téged gyalázók gyalázkodásai, ó Isten, énrám hullottak." (Róm 15:3, NLT ford.)

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Azt, hogy megtanulj meghallhatni másokat, gyakorolni kell. Határozd el, hogy a mai napon minden megnyilvánulásod előtt meghallgatod a másikat, és közben figyeld meg, hogy ennek lesz-e valamilyen eredménye saját magadra vagy a másik emberre nézve.
  • Hajlandó vagy felvenni azt a terhet, hogy meghallgatod és elviseled mások haragját? Miért, vagy miért nem?
  • Miért fontos, hogy a másik ember érezze, hogy meghallgatják, még akkor is, ha esetleg nem értesz vele egyet?

 *(Daily Hope by Rick Warren, 2018.03.03.)

Szólj hozzá!

Kapcsolatok helyreállítása: Te kezdeményezz

2018. március 09. 03:00 - Erika1832

„Ha belépsz az imádat helyére és ajándékot készülsz vinni az oltárhoz, és hirtelen eszedbe jut, hogy egy embertársadnak panasza van ellened, hagyd ott az ajándékodat és menj el azonnal, menj ehhez a barátodhoz és hozd rendbe a dolgokat. És utána, de csak utána gyere vissza és intézd el a dolgaidat Istennel.” (Mt 5:23-24,  MSG fordítás)

hidon_at.jpg

A második bibliai lépés a kapcsolatok helyreállítására a kezdeményezés.

Akár te bántottál meg valakit, akár téged bántottak meg, Isten azt várja tőled, hogy te tedd meg az első lépést a kapcsolat rendezésében. Ne várj a másik félre. Te légy, aki megteszi az első lépést.

A megromlott kapcsolatok helyreállítása annyira fontos volt Jézusnak, hogy azt mondta, hogy ez még a közös imádással szemben is elsőbbséget élvez: „Ha belépsz az imádat helyére és ajándékot készülsz vinni az oltárhoz, és hirtelen eszedbe jut, hogy egy embertársadnak panasza van ellened, hagyd ott az ajándékodat és menj el azonnal, menj ehhez a barátodhoz és hozd rendbe a dolgokat. És utána, de csak utána gyere vissza és intézd el a dolgaidat Istennel.” (Mt 5:23-24, MSG ford.).

Amikor egy kapcsolatodban feszültség van vagy kezd megromlani, azonnal szervezz egy „békekonferenciát." Ne késlekedj, ne állj elő valamilyen kifogással, vagy ne mondd, hogy "Majd, elrendezem, amikor adódik rá alkalom.” Ütemezz be egy szemtől-szembe beszélgetést amilyen hamar csak lehet. A késlekedés csak elmélyíti a neheztelést és még rosszabbá teszi a dolgokat.

A konfliktushelyzetre nem igaz, hogy az idő begyógyítja a sebet. Inkább csak elfekélyesíti.

Ha gyorsan cselekedsz, azzal csökkentheted a te saját lelki sérüléseidet is. A Biblia azt mondja, hogy a bűn, beleértve a megoldatlan konfliktusokat is, elzárják az utat az Istennel való közösségtől, visszatartják az imáinkra adott választ és boldogtalanná tesznek. Jóbot is erre emlékeztették a barátai: "Nehezteléssel halálra aggódni magad bolondság és értelmetlen dolog lenne." (Jób 5:2, GNT ford.)..... "Csak magadnak okozol fájdalmat haragoddal." (Jób 18:4, GNT ford.)

A "békekonferenciád" sikere gyakran azon múlik, hogy a megfelelő időt és helyet választod-e ki hozzá. Ne találkozz a másikkal, amikor fáradt vagy vagy éppen rohansz, és ne olyan helyen, ahol mások félbeszakíthatnak benneteket. Az a legjobb, ha a hely és az idő mind a kettőtöknek alkalmas.

Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:

• Kivel szükséges, hogy "békekonferenciát" tarts? Milyen lépéseket teszel annak érdekében ma, hogy erre sor kerüljön?
• Miért kockázatos "békekonferenciát" tartani, amikor fáradt vagy vagy rohansz?
• Emlékezz vissza arra, amikor valakivel konfliktusod volt. Milyen hatással volt ez az Úrral való kapcsolatodra?

 *(Daily Hope by Rick Warren, 2018.03.02.)

 

Szólj hozzá!

Kapcsolatok helyreállítása: Istennel beszélj először

2018. március 08. 03:00 - daniella_89

"Mi okoz harcokat és viszályokat köztetek?...Vágyakoztok valamire, de az nincs... Azért nincs, mert nem kéritek Istentől." (Jakab 4:1-2 NIV fordítás)

gettyimages-531607410.jpg


Az első biblikus lépés egy kapcsolat helyreállításakor az, hogy Istennel beszélj, mielőtt még az adott személlyel beszélnél.

Beszéld meg a problémát Istennel. Ha először imádkozol ahelyett, hogy a problémádat egy barátodnak meséled el, gyakran megtapasztalhatod, hogy Isten megváltoztatja a szívedet, vagy megváltoztatja a másik embert anélkül, hogy te bármit tennél.

Minden kapcsolatod jobb lenne, ha többet imádkoznál azokért. Használd az imát arra, hogy függőleges irányban engedd ki magadból a dolgokat - ahogy Dávid is tette a zsoltárokban. Mondd el Istennek a csalódásaidat. Kiálts Hozzá. Őt nem lepődik meg és nem lesz ideges, amikor úgy mész Hozzá, hogy harag,  fájdalom, bizonytalanság vagy bármely más érzés van benned. Mondd el Neki, hogy pontosan mit érzel.

A legtöbb konfliktus betöltetlen szükségben gyökerezik, és vannak olyan szükségletek, amelyeket csak Isten tud betölteni. Ha azt várod bárkitől - egy baráttól, társtól, pásztortól vagy családtagtól - hogy töltsön be olyan szükségletedet, amit csak Isten képes betölteni, akkor annak csalódás és keserűség lesz az eredménye. Az embernek sok olyan dologra van szüksége, amit csak egyedül Isten képes betölteni.

Jakab apostol azt írja, hogy sok konfliktusunk abból fakad, hogy nem imádkozunk: "Mi okoz harcokat és viszályokat köztetek?...Vágyakoztok valamire, de az nincs... Azért nincs, mert nem kéritek Istentől." (Jakab 4:1-2 NIV fordítás)

Ahelyett, hogy Istenre néznénk, másoktól várjuk, hogy boldoggá tegyenek, és dühösek leszünk, ha ez nem sikerül. Isten ezt mondja: "Miért nem hozzám jössz először?"

 

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Általában mit teszel először, amikor konfliktusod van valakivel?
  • Mit gondolsz, miért hajlunk arra, hogy konfliktus esetén először másoknak beszéljünk arról?
  • Az imaéleted tükrözi, hogy csak Isten tudja betölteni minden szükségletedet? Miért, vagy miért nem?

 

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.03.01.)

Szólj hozzá!

Érdemes helyreállítani a kapcsolatokat

2018. március 07. 03:00 - gabormel

„Ha bármit is kaptál Krisztus követésétől, ha szeretete bárhogyan is változást hozott az életedbe, ha a lelki közösség jelent számodra valamit… Értsetek egyet egymással, szeressétek egymást, és egy lélekként ugyanarra törekedjetek” (Filippieknek írt levél 2:1-2, The Message fordítás)

dove-bird-wallpaper-010.jpg

A kapcsolatokat mindig érdemes helyreállítani.

Az élet arról szól, hogy megtanuljuk, hogyan kell szeretni. Isten azt akarja, hogy értékeljük a kapcsolatainkat, és ahelyett, hogy eldobnánk, tegyünk meg mindent azok fennmaradásáért, ha bármi konfliktus, fájdalom, vagy szakadék is állna közénk.

Valójában a Biblia azt mondja el nekünk, hogy Isten a kapcsolatok helyreállításának szolgálatát adta meg számunkra. Emiatt az Új Testamentum jelentős része is a jó kapcsolatok kialakításával foglalkozik.

Pál apostol tanítása szerint a másokkal való együttműködés képessége a lelki érettség jele. Mivel Krisztus azt akarja, hogy az egymás iránt érzett szeretetről ismerjék fel azokat, akik a családjába tartoznak, a megromlott kapcsolatokat a hitetlenek csúfos bizonyítékának tekinti. Ezért nyugtalanította annyira Pál apostolt az, hogy a korintusi egyház tagjai egymással harcban álló pártokra szakadtak, és vitás ügyeikkel bírósághoz fordultak.

Emiatt írta ezt: „Szégyenkezzetek! Biztosan van közöttetek legalább egy bölcs ember, aki vitát rendezhet keresztény testvérei ügyében” (Korintusiaknak írt I. levél 6:5, GNT fordítás). Teljesen megdöbbentette, hogy senki sem volt elég érett ahhoz, aki elősegítette volna a konfliktus békés lezárását. Ugyanebben a levélben mondja: „Ezzel a kéréssel fordulok hozzátok: Mindnyájan egyetértésben kell élnetek!” (Korintusiaknak írt I. levél 1:10, The Message fordítás).

Ha azt szeretnénk, hogy Isten gyermekeként az Ő áldásával éljük az életünket, akkor a béke megteremtésére kell törekednünk. Jézus így tanít: „Áldottak, akik békességben élnek, mivel Isten gyermekeinek fogják hívni őket.” (Máté evangéliuma 5:9, NLT fordítás).

Figyeld meg, Jézus nem azt mondja, hogy „Boldogok, akik a békét szeretik”, mivel a békét mindenki szereti. És azt sem mondta, hogy „Boldogok a békés emberek”, akiket látszólag sosem zavar semmi. Hanem azt mondja: „Boldogok, akik a békéért harcolnak” – akik aktívan a konfliktus feloldására törekednek.

A következő néhány napban a konfliktusok megoldásához szükséges lépéseket fogjuk megvizsgálni. A béketeremtés nagyon kemény munka, ezért is van oly kevés a béke fenntartására elhivatott emberekből. De mivel Isten családjának a tagja vagy, a béketeremtés az egyik legfontosabb készség, amelyet fejleszteni tudsz!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen béketeremtő embereket ismersz? Hogyan jellemeznéd őket?
  • Mi az az egyetlen dolog, amit ma megtehetnél a kapcsolataidban, illetve a közösségedben lévő békéért?
  • Miért olyan kemény munka a béketeremtés?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.02.28.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása