„A bölcs a jövőre néz. A bolond megpróbálja magát becsapni, és nem hajlandó szembenézni a tényekkel.” (Péld 14,8 TLB fordítás).
A Lukács evangéliuma 16. fejezetében található hamis sáfár történetében a főszereplő − annak ellenére, hogy nem becsületes – hősként jelenik meg. Miért? Mert tudta, hogy meg fog szűnni az állása, és ezért eltörölte az adósságok egy részét, amivel más emberek az ő urának tartoztak. Abban bízott, hogy ha majd egy nap, amikor neki lesz segítségre szüksége, ezeknek az embereknek eszébe jut, hogy tartoznak neki egy szívességgel. Természetesen nem azért jó példa ő, mert tisztességtelen dolgot tett. De akkor mi az, ami tetszett Jézusnak vele kapcsolatban?
Ez a vagyont rosszul kezelő ember három dolgot csinált jól, és Isten szeretné, ha te is megtanulnád ezeket alkalmazni a pénzügyeidben.
Először is, ez az ember előrelátó volt. Mérlegelte, átgondolta a jövőt. Ma minden reklám arra tanít minket, hogy a most-ra fókuszáljunk: most csináld, most költsd el, most szerezd meg, és ne gondolj a jövőre. Ezért kevés olyan ember van, akinek van megtakarítása.
A példabeszédek könyve 14. fejezetének 8. verse ezt mondja: „A bölcs a jövőre néz. A bolond megpróbálja magát becsapni, és nem hajlandó szembenézni a tényekkel." (TLB fordítás). Van néhány dolog, amivel szembe kell nézned a pénzügyeidet illetően, és minél tovább vársz ezzel, annál nehezebb lesz rendbe hozni.
A második dolog, amit Isten szeretne, ha úgy tennél, mint a történetben szereplő ember, az a tervkészítés. Honnan tudhatod, hogy van 'pénzügyi terved'? Nagyon egyszerű: nézd meg, van-e költségvetésed. A költségvetés megmutatja, mit kell kifizetned a pénzedből. Ha nincs költségvetésed, akkor nincs pénzügyi terved sem. „Terveket kellene készítenünk – Istenre hagyatkozva, hogy vezet minket." (Péld 16,9 TLB fordítás).
A harmadik dolog, amit ez az ember jól csinált, és amit nekünk is tennünk kell, az a gyors, jelenben való cselekvés. Nem halogatott, nem késlekedett, hanem tette azt, amit eltervezett. Nem azt mondta, "egy nap majd rendezem a pénzügyeimet"... "egy nap majd elkezdek megtakarítani a nyugdíjas éveimre"... Ne felejtsd el: az „egy nap majd...” általában azt jelenti, hogy soha.
A sáfár ezt mondja Lukács evangéliuma 16. fejezetének 4. versében: „Tudom már, mit fogok tenni! És amikor már nem lesz munkám, lesznek barátaim, akik örömmel látnak majd az otthonaikban.” (GNT fordítás). Ez az, ami tetszett Jézusnak. Nem az, hogy nem volt becsületes, hanem az, hogy tudott tervet készíteni, és azt megvalósítani. Ha csak sodródsz az életben, az nem bölcs dolog. Tekints a jövőre, és tervezz.
Amikor Jézus arról beszél, hogy gondoljunk a jövőre, akkor nem a nyugdíjas évekre utal. Inkább arra, hogy gondoljunk arra, hogy mi vár ránk a halál után. Amikor a jövőre nézel, olyan tervet készíts, ami tetszik Istennek, és azt valósítsd is meg. Ezáltal befektetsz a jövőbe, és örök jutalmat aratsz majd.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
- Mik azok a kemény tények a pénzügyeidben, amikkel ma szembe kell nézned? Milyen nehéz döntések tehetik jobbá az életedet?
- Gondolj az utolsó három nagyobb vásárlásodra vagy befektetésedre. Hogyan igazodnak a három alapelvhez, amit ma megnéztünk?
- A költségvetésed és a terveid hogyan tükrözik az örökkévalóság távlatát?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2020.01.25.)