Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Amikor dühös vagy, lassíts le és gondolkodj!

2021. április 25. 03:00 - rigoi

ezgif_com-gif-maker_1.jpg

„Mindenkinek gyorsak kellene lennie, hogy halljon, lassúnak, hogy beszéljen, és lassúnak, hogy dühös legyen” (Jak 1,19 NIV).

Sok szenvedéstől és szívfájdalomtól tudod megkímélni magad, ha követsz egy egyszerű szabályt: lassíts le, amikor dühös vagy megsebzett vagy.

A Biblia ezt mondja: „Mindenkinek gyorsak kellene lennie, hogy halljon, lassúnak, hogy beszéljen, és lassúnak, hogy dühös legyen” (Jak 1,19 NIV).

Mégis mi általában épp ennek az ellenkezőjét tesszük. Gyorsak vagyunk, hogy beszéljünk, lassúak, hogy hallgassunk, és sebesek, hogy dühösek legyünk. Ez tehát pont az ellenkezője. Pedig ha megteszed az igevers első két részét – lassú vagy, hogy beszélj, és gyors, hogy hallgass –, az utolsó rész már magától jön. Azt fogod látni, hogy ritkábban és kevésbé természetesen leszel dühös.

Ez egy fontos alapelv, amit a Biblia újra meg újra hangsúlyoz:

  • A példabeszédek könyve 14. fejezetének 29. verse: „A türelmes emberek nagyon megértőek; a lobbanékony természetű emberek bolondságukat mutatják” (NCV).
  • A példabeszédek könyve 15. fejezetének 28. verse: „A jó emberek gondolkodnak, mielőtt válaszolnak; a gonosz embereknek gyors a válaszuk, de az bajt okoz” (GNT).
  • A példabeszédek könyve 15. fejezetének 18. verse: „Ha elveszted a türelmed, az sok bajt okoz; ha megőrzöd a nyugalmad, az elrendezi a vitákat” (CEV).

Hogyan tudsz lelassítani és gondolkodni, mielőtt belerohannál abba, hogy dühösen válaszolsz?

Még mielőtt indulatosan reagálnál, tedd fel magadnak a következő öt kérdést: 

Amit mondani akarok,

  • Igaz? Igaz, amit mondani készülök?
  • Hasznos? Vagy egyszerűen csak megbántom vele a másik embert?
  • Építő? Vagy csak rombol?
  • Fontos? Ha nem, akkor miért akarom kimondani?
  • Kedves? Bátorít, vagy elbátortalanít?

Nem elég csak lelassítani, amikor indulatosak vagyunk. Szánni kell időt arra is, hogy átgondoljuk, mit fogunk utána mondani vagy tenni.

Próbáld ki, és látni fogod, hogy a megfontolt, nyugodt válasz segít békét teremteni egy konfliktusban!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Idézz fel egy olyan esetet, amikor hirtelen haragból mondtál valamit, aztán később megbántad! Hogyan reagált erre a másik személy?
  • Mikor választottad azt, hogy lelassítasz, és nem válaszolsz indulatosan? Milyen jó gyümölcsei lettek ennek?
  • Feltetted már valaha magadnak a fenti öt kérdés valamelyikét? Ha igen, hogyan segített megakadályozni azt, hogy dühösen válaszolj?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.04.18.)

Szólj hozzá!

Isten minden nap ad lehetőséget, hogy másokon segíts

2021. április 24. 03:00 - csmsdvd

gyerekek.jpg

„Ne késs jót tenni a rászorulóval, ha módodban van, hogy megtedd!” (Péld 3,27).

Isten minden nap ad lehetőséget arra, hogy jóindulatú és kedvess légy a körülötted élő emberekkel. És ő látja, hogy mit teszel ilyenkor.

Az önzést választod vajon? Vagy esetleg észreveszed azokat, akiknek szükségük van egy biztató szóra, egy vállveregetésre vagy egy kis segítségre?

A Biblia arra buzdít, hogy „Ne késs jót tenni a rászorulóval, ha módodban van, hogy megtedd!” (Péld 3,27).

Nem lesz mindig lehetőséged arra, hogy segíts. Amikor viszont van, akkor tedd meg!

Biztosan vannak olyan emberek körülötted, akikről úgy gondolod, hogy jó lenne segíteni nekik. A szándékod nagyon jó. De mégsem tettél semmit eddig. Miért?

Talán kifogásokat kerestél. Talán úgy gondolkoztál, hogy „Majd megteszem, amikor a dolgok rendeződnek.” Pedig te is tudod, hogy ez sohasem lesz így.

Ha akarsz valami jót tenni az életben, akkor azt mindig az adott pillanatban tedd meg! A Biblia szerint „Ha a tökéletes feltételekre vársz, semmit sem fogsz tenni” (Préd 11,4 TLB).

Tegyél jót még ma, mert holnap már nem biztos, hogy megteheted!

Jézus ezt mondta: „Mindannyiunknak gyorsan el kell végeznünk a feladatokat, amiket az bízott ránk, aki engem elküldött, mert hamarosan eljön az éjszaka, és akkor minden munka befejeződik” (Jn 9,4 TLB).

Isten feladatokkal bízott meg téged is. Ne várj arra, hogy minden feltétel ideális legyen ehhez! Inkább keresd azokat az Istentől kapott lehetőségeket, amikor másokat segíthetsz és bátoríthatsz. Azután pedig cselekedj!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen kifogásokat szoktál te vagy általában az emberek felhozni akkor, amikor halogatjuk, hogy jót tegyünk másokkal?
  • Volt olyan, amikor „szándékodban állt” jót tenni, de kivártál, és így elszalasztottad a lehetőséget? Mit tanultál ebből? 
  • Hogyan kér Isten téged, hogy tegyél jót valakivel? Mit tudsz tenni már ma azért, hogy ez megvalósuljon?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.04.17.)

Szólj hozzá!

Mi a menekülési terved a kísértésre?

2021. április 23. 03:00 - Lencsés Tamás

„Fuss el mindettől a gonosz dologtól!” (1Tim 6,11 NLT).

Van menekülési terved arra, hogy mit tegyél, amikor épp kísértésbe esel? És van olyan megelőzési stratégiád, amivel távol tudod magad tartani a számodra legnagyobb kísértésektől? Ha még nincs, akkor itt az ideje, hogy legyen!

Kezdjük a menekülési tervvel! Amikor kísértésbe esel, szükséged van egy pánik gombra, egy menekülési tervre. A Biblia egyértelműen fogalmaz azzal kapcsolatban, hogy mi a menekülési terv: az, hogy elfutunk.

Pál első levele Timóteushoz 6. fejezetének 11. verse így szól: Fuss el mindettől a gonosz dologtól!” (NLT).

A Biblia szerint gyorsan ki kell mozdulnod minden olyan helyzetből, amely kísértést okoz számodra. Soha ne vitatkozz a kísértéssel! Mindig veszíteni fogsz. Az érzelmeid átveszik feletted az irányítást, és az érzelmek nem mindig észszerűek.

Teljesen mindegy, hogy milyen kísértésről van szó, el kell szöknöd. Lehet a kísértés egy csalás az üzleti életben, vagy lehet szexuális kísértés, a válaszod ugyanaz kell, hogy legyen: Tünés!

Azonban még a kísértésből való kimenekülésnél is jobb, ha eleve megelőzzük magát a kísértést. Másképp fogalmazva: ha nem akarod, hogy megcsípjenek, ne menj a méhek közelébe.

Évekkel ezelőtt, amikor az ifjúsági szolgálatban voltam, ezt mondtam a fiataloknak: „Ne egy autó hátsó ülésén döntsétek el, hogy meg akarjátok őrizni magatokat tisztán a házasságkötésig!” Megelőző stratégiát kell kidolgoznod, amellyel el tudod kerülni, hogy kísértésbe ess. Ha egy autó hátsó ülésén kerülsz döntési helyzetbe, ott az érzéseid fognak eluralkodni rajtad, nem pedig az észérveid. A hormonok beindulnak, és nem fogsz tudni uralkodni magadon.

Ugyanezek az elvek érvényesek az élet minden területén.

Ha tudod, hogy indulatos leszel a gyerekeiddel, amikor fáradt vagy, dolgozz ki egy megelőző stratégiát! Tedd kicsit korábbra például a gyerekek lefekvési idejét, vagy legyen mindenkinek egy kis csendes ideje abban a napszakban, ami a legnehezebb számodra!

Ne akkor döntsd el, hogy becsületes maradsz az üzleti életben, amikor épp egy erkölcsileg megkérdőjelezhető üzlet megkötése előtt állsz! Már amikor tervezel, akkor építsd be a tisztességet és elszámoltathatóságot az üzleti terveidbe, hogy ne kelljen szembenézned a kísértéssel később egy adott pillanatban!

Szánj időt arra már ma, hogy megelőző stratégiákat dolgozol ki a kísértésre! És arra az esetre, ha ezek nem válnának be, készíts egy menekülési tervet is! Ne szegülj szembe a kísértéssel – fuss el előle! Ez a legegyszerűbb és legbiztosabb kiút.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mi a különbség egy megelőző stratégia és egy menekülési terv között, amikor kísértésről van szó?
  • Mi az egyik legnagyobb kísértés számodra? Mi a megelőző stratégiád ennek a kísértésnek az elkerülésére? És mi a vészhelyzeti terved arra az esetre, ha váratlanul mégis szembe kell nézned ezzel a kísértéssel? Ha még nincs ilyen stratégiád és terved, szánj még ma időt azok elkészítésére!
  • Milyen kísértés jelent állandó problémát számodra, annak ellenére, hogy van megelőző stratégiád és menekülési terved is? Kérd meg egy megbízható barátodat, hogy imádkozzon érted, és kérje számon rajtad azt, ami a stratégiádban és a tervedben szerepel!

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.04.16.)

Szólj hozzá!

A késedelmes engedelmesség engedetlenség

2021. április 22. 03:00 - Deltajulietttango

obedience.jpg

„Késlekedés nélkül sietek engedelmeskedni utasításodnak” (Zsolt 119,60 GNT).

A Biblia tele van utasításokkal az életet illetően. Isten parancsai ezek. Ő azt várja tőled, hogy azonnal teljesítsd ezeket a parancsokat, és azt is várja tőled, hogy teljes mértékben teljesítsd őket.

Képzeld el, hogy a szülő azt mondja a gyerekének, hogy tegyen meg valamit, és ő azt válaszolná: „Majd gondolkodom rajta.”

Nem lennének-e ennek következményei?

Az emberek ugyanakkor folyton ezt teszik Istennel. Isten azt mondja neked, hogy tegyél meg valamit, te pedig azt mondod: „Majd gondolkodom rajta.”

De neked ehhez nincs ilyen tekintélyed. Ez semmiben nem különbözik attól, mint mikor a gyermek azt mondja a szüleinek: „Majd gondolkodom rajta.”

Amikor az univerzum teremtője azt mondja neked, hogy csinálj meg valamit, akkor elvárja, hogy ezt tedd is meg – most. Minden szülő tudja, hogy a késedelmes engedelmesség engedetlenség.

Isten azt is szeretné, ha teljes egészében teljesítenéd a parancsait. Nem válogathatsz, és állíthatsz össze egy listát azokról az utasításokról, amelyeket követsz, és egy másikat pedig azokról, amiket nem. A részleges engedelmesség engedetlenség.

A Biblia azt mondja: Késlekedés nélkül sietek engedelmeskedni utasításodnak” (Zsolt 119,60 GNT).

Ez azt jelenti, hogy nem tartasz szünetet, amíg megkérdőjelezed Isten utasításait, mielőtt végrehajtanád őket. Először engedelmeskedj, és később próbáld megérteni! Igazából nem fogod teljesen megérteni Isten számos parancsát addig, amíg nem teljesítetted őket. Sok esetben az engedelmességed lesz a nyitja megértésnek.

Tehát mit is mondott neked Isten, amit még nem kezdtél el? Mire vársz? Isten szívén viseli mindazt, ami neked jó. Menj, és tedd azt, amit neked mondott!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Volt már olyan tapasztalatod a múltban, amikor késlekedtél engedelmeskedni Istennek, és ennek súlyos következményei voltak? Mi történt? Mit tanultál belőle?
  • Mikor engedelmeskedtél Istennek még akkor is, ha nem értetted teljesen a parancsát? Milyen következményei voltak?
  • Mire utasított téged mostanában Isten, amiben most késlekedsz? Döntenél most úgy, hogy engedelmeskedsz neki?

*(Daily Hope by Pastor Rick 2021.04.15.)

Szólj hozzá!

A jövőd felé haladva tekints vissza a múltadra!

2021. április 21. 03:00 - gerbeaud

„Mindenki a saját tetteit vizsgálja meg, és akkor egyedül magára lehet büszke, és ne hasonlítsa önmagát valaki máshoz” (Gal 6,4 CSB).

Az elmúlt néhány napban együtt néztük meg, hogy Isten milyen egyedülálló módon alkotott meg téged – hogyan tervezte meg életed minden napját, még mielőtt megszülettél volna, és hogyan adott neked egyedi ALKAT-ot: a lelki Ajándékaidat, Lelkületedet, Képességeidet, Adottságaidat és Tapasztalataidat.

De néha, még ha tudod is, hogy Isten szándékosan és egyedileg alkotott meg téged, azt tapasztalhatod, hogy nem tudod, hogyan lépj előre a szolgálatban vagy általában az életben. Előfordulhat, hogy amikor a jövőre gondolsz, nagyobb zavart és kevesebb örömet érzel.

Ha ez rád illik, annak az lehet az oka, hogy elfelejtetted a Biblia tanácsát, melyet Pál galatákhoz írott levele 6. fejezetének 4. verse tartalmaz: „Mindenki a saját tetteit vizsgálja meg, és akkor egyedül magára lehet büszke, és ne hasonlítsa önmagát valaki máshoz” (CSB).

A Biblia itt egy két részes iránymutatást ad. Először „mindenki a saját tetteit vizsgálja meg”. Más szóval, meg kell nézned a múltadat, és tanulnod kell belőle. 

Ezután nem kellene önmagadat mással összehasonlítani. Saját életedet vizsgálva ne arra figyelj, hogy Isten hogyan működik a körülötted lévő emberekben! Koncentrálj arra, amit benned és általad tett!

Rengeteg ok van arra, hogy miért ne hasonlítsd össze magadat másokkal. Egyfelől mindig képes leszel találni valakit, aki látszólag jobban végzi a munkáját, mint te, és ez elcsüggeszt. Másfelől mindig fogsz találni olyat, aki nem tűnik annyira hatékonynak, mint te, és ez büszkévé tesz. Mindkét hozzáállás elveszi az örömödet. 

Istennek jobb módszere van arra, hogy felfedezd az útján a következő lépéseket. Azt szeretné, ha alaposan szemügyre vennéd a múltadat, mert ez segít a jövőbe való elindulásban.

Így van – Isten nem akarja, hogy elpazarold a múltadat. Isten fel akarja használni azt.

De néha nehéz lehet tudni, hogyan tekints vissza hatékonyan a saját életedre. Itt van egy egyszerű gyakorlat a kezdéshez:

Szánj rá egy fél órát ezen a héten! Ülj le egy darab papírral! Válaszd szét az életed minden időszakát egy-egy vonallal. Dönthetsz úgy, hogy életedet ötéves vagy tízéves időszakokra osztod fel.

Most eljött az idő, hogy a saját tetteidet vizsgáld meg egy életleltár készítésével.

Válaszolj erre a két kérdésre az életed minden egyes időszakára vonatkozóan: Miben voltál jó? Mit szerettél csinálni?

Most menj vissza, és keress mintákat! Ha valamiben jó voltál fiatalabb korodban, akkor valószínűleg még mindig az vagy. Talán van valami, amit néhány évvel ezelőtt élveztél, de ezt már elfelejtetted.

Miután azonosítottál mintákat az életedben, kérdezd meg Istent, hogy mit tegyél ezzel az információval!

Ahogy a mai igeszakasz a galatáknak írt levélben mondja, Isten olyan dolgokat mutathat meg neked a múltadban, amelyeket megünnepelhetsz, és amelyekre büszke lehetsz. És azoknak a mintázatoknak a meglátása, amelyekben egész életedben jó voltál és élvezetet leltél, segíthet abban, hogy megtudd, hogyan akar Isten a jövőben rajtad keresztül cselekedni.

Ne hagyd magad, hogy az összehasonlítás csapdájába ess! Ehelyett őszintén tekints vissza a múltadra! És azután lépj bizalommal a jövőd felé!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Miért fontos elkerülni azt, hogy összehasonlítsd, hogy Isten hogyan munkálkodik a te életedben azzal, ahogy másokéban teszi?
  • Milyen felismerésekre jutottál az élet-leltárodból? Ha nem vagy biztos benne, szánj egy kis időt arra, hogy imádsággal újragondold, és kérdd Istent, hogy mutassa meg, mit akar tőled!
  • Milyen hitbeli lépést tehetsz a jövőd felé ezen a héten?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.04.14.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása