Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Amikor bálványokat állítasz, olyanná válsz mint ők

2018. június 24. 03:00 - Lilla:)

„Akik bálványokat állítanak, olyanná válnak mint ők. Épp úgy, mint azok, akik hisznek bennük." (Zsoltárok 115:8., GW fordítás)

A tegnapi áhítatban említettem, hogy mindenki hisz valamiben. Még a jó dolgokat is – mint a házasságunk, családunk, szolgálatunk a gyülekezetben – képesek vagyunk bálványokká alakítani.

Azonban ha Istenen kívül másba vetjük bizalmunkat, annak pusztító hatása lehet az életünkre. Ha azt gondoljuk, hogy akivel vagyunk, vagy amit teszünk teszi teljessé az életünket, akkor nagy csalódást fogunk végül okozni magunknak. A Biblia emlékeztet minket Jeremiáson keresztül: „Akik bálványokat állítanak, kiábrándulnak." (Jeremiás 10:14., GNT fordítás).

Mi viszont folyton ezt csináljuk a karrierünkkel, kapcsolatainkkal, bankszámlánkkal. Úgy teszünk, mintha ezek az általunk létrehozott dolgok adnának értelmet az életünknek.

Amikor pedig ezt tesszük, csak a bukás felé irányítjuk magunkat. A Biblia azt mondja: „A szegény, becsapott bolond... olyanban bízik, ami egyáltalán nem segíthet rajta. Mégsem képes választ találni arra, hogy 'Ez a bálvány, amit a kezemben tartok, hamis?'" (Ézsaiás 44:20., NLT fordítás).

Bizony, ezek a bálványok hamisak. Sajnos a bálványok nem csak csalódást okoznak, hanem meg is kötöznek.

A Biblia azt mondja: „Akik bálványokat állítanak, olyanná válnak mint ők. Épp úgy, mint azok, akik hisznek bennük." (Zsoltárok 115:8, GW fordítás). Bármit is tarts a legtöbbre az életedben, olyanná fogsz válni. Ha a pénzt becsülöd, anyagiassá válsz. Ha az élvezeteket helyezed előtérbe, hedonista leszel. Ha a munkát értékeled, akkor pragmatikussá válsz. Ha mindezek elé helyezed Jézust, akkor keresztény leszel.

Ha tehát tönkretesz minket az, hogy bármi mást Jézus elé helyezzünk, akkor mégis miért csináljuk?

Olyan istent akarunk, akit irányíthatunk, képesek lehetünk vezetni. Ha a pénz az istenünk, úgy érezzük, hogy nálunk van a kormány. Ha más emberek az isteneink, irányíthatjuk őket. Ettől jobban érezzük magunkat.

Istent viszont nem kontrollálhatjuk. Ő azt mondja: „Ne szoríts vissza! Ne próbálj az életstílusodhoz alakítani! Ne próbálj irányítani!"

Segítő kérdések elmélkedéshez és beszélgetéshez:

  • Hogyan veszed észre, ha valaki bálványokat állít az életében, amik ráadásul uralkodnak is rajta?
  • Hogyan válhatnak még az egészséges dolgok is az életünk uraivá?
  • Mi kell ahhoz, hogy ki tudd adni a kezedből az irányítást és ne legyen bálvány az életedben?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.06.17.)

Szólj hozzá!

Nem bízni Istenben: egyenes út a stresszhez

2018. június 23. 03:00 - FodorImi

„Némelyek harci kocsikban bíznak, mások a lovakban, mi azonban Istenünknek, az ÚRnak nevében bízunk.” (Zsoltárok 20:8, NIV fordítás)

Mindenki bízik valamiben. A kérdés az, hogy miben – vagy kiben – bízol?

A társadalmunk afelé tart, hogy durván elutasítja a bizalmat, vagy legalábbis azt mondjuk, hogy ezt tesszük. Szkeptikusak vagyunk mindennel és mindenkivel szemben. Nem bízunk a kormányban. Az alkalmazottak nem bíznak a munkáltatóikban. A vásárlók nem bíznak az eladókban. Amikor leásol a mai bizalomválság mélyére, akkor azt találod, hogy a társadalmunk többsége igazságválságban van.

A bizalom és az igazság együtt járnak. Abban az emberben bízol, aki az igazat mondja neked, és nem bízol azokban, akikről nem gondolod, hogy meg fogják mondani az igazságot. Ha pedig nem hiszed, hogy létezik abszolút igazság, akkor képtelen vagy bárkiben is megbízni, hogy az igazat mondja.

A bizalom hiánya mérhetetlen stressz forrása az életben. Úgy születtünk, hogy bízzunk. Isten azzal a képességgel és vággyal alkotott minket, hogy magunknál valami nagyobban bízzunk, mert azt akarta, hogy kapcsolatban legyünk vele.

Ha nem bízol Istenben, akkor kitalálsz valami mást, amiben bízol. Ez lehet egy diploma a falon, pénz a bankban, lehet a párod, a karriered, vagy egy hobbi. Az a vágy, hogy valami magadnál nagyobban bízz, nem új a Nap alatt. A Biblia írói pontosan felismerték ezt a saját kultúrájukban is. A Szentírás azt mondja a Zsoltárok 20:8-ban, hogy „Némelyek harci kocsikban bíznak, mások a lovakban, mi azonban Istenünknek, az ÚRnak nevében bízunk.”

A Bibliának van egy szava arra, ha valamiben jobban bízunk, mint Istenben. Úgy nevezi ezt, hogy „bálvány”. Isten Igéje azt mondja, hogy saját érdekünkben tartsuk távol magunkat a bálványoktól: „Saját javatokra … ne vétkezzetek azzal, hogy bármilyen formában bálványokat készítsetek magatoknak.” (5Mózes 4:15b-16a, GNT fordítás).

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez

  • Mi kísért azzal, hogy jobban bízz benne, mint Istenben?
  • Az Istenben való bizalom hiánya hogyan vezet stresszhez a te életedben?
  • Nézd az életed stresszes területeit. Mit mutatnak ezek az Istenben való bizalmadról? Hogyan változtathatod meg ezeket?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.06.16.)

Szólj hozzá!

Miért kellene kegyelemmel válaszolnunk?

2018. június 22. 03:00 - FAmelita

„A bolond ember az összes érzelmét kifejezi, viszont a bölcs kontrollálja őket." (Példabeszédek 29:11 GW fordítás)

Nem valami sokat tudsz irányítani azokból az eseményekből, amik az életben történnek veled. Ahogyan azt néhány napja említettem is ezekben a bejegyzésekben, nem befolyásolhatod, hogy kik a szüleid, hogy hová születtél, és még számos más dolgot, ami jelentősen befolyásolja az életedet.

De azt megválaszthatod, hogy hogyan reagálsz, mikor az élet az utadba sodor valamit. Lehetsz dühös, kiakadhatsz, vagy belesüllyedhetsz a depresszióba, amikor a megaláztatás hozzád is benéz – vagy válaszolhatsz rá kegyelemmel telve.

A választás mindig a tied. A Biblia azt mondja: „A bolond ember az összes érzelmét kifejezi, viszont a bölcs kontrolállja őket." (Példabeszédek 29:11 GW fordítás). Ahhoz, hogy felelősségteljesen tudjunk élni előbb mindig az eszünket kell bekapcsolni, mielőtt a szájunkat is bekapcsolnánk. Muszáj gondolkodnunk mielőtt cselekednénk.

Amikor mások fájdalmat okoznak az életünkben, gyakran reagálunk azzal, hogy megpróbálunk elégtételt venni. Ironikus, hogy az az energia, amit ebbe fektetünk, csak minket rövidít meg. Ráadásul lesüllyedünk a másik ember szintjére.

Isten egy sokkal nagyszerűbb válaszra hív minket: kegyelemre.

Ha rossz bánásmódban részesülsz, a megfelelő reakció nem az, hogy felrobbansz vagy dühbe gurulsz. Mindegyik felelőtlenség. Helyette Isten arra hív minket, hogy a megaláztatásra kegyelemmel, szeretettel és igazsággal reagáljunk.

Ez itt a lényeg: Bízd Istenre, hogy rendezze a meccset. Neki sokkal jobb erőforrásai vannak hozzá, mint neked!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen stratégiát tudsz olyankor használni, mikor annyira megbántanak, hogy gondolkodni se bírsz?
  • Miért lehet a hit jele, ha megtanulsz uralkodni a reakcióidon?
  • Hogyan tudnak elszámoltatni más emberek az életedben, ahogyan egyre felelősségteljesebb leszel a reakcióid kezelésében?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.06.15.)

Szólj hozzá!

A pénzed helyes kezeléséhez használd ezt az egyszerű elvet

2018. június 21. 03:00 - Erika1832

„A bölcs emberek bőségben és kényelemben élnek, de a bolond emberek elverik a pénzüket azon nyomban, amint megkapták." (Példabeszédek 21:20, GNT-fordítás)

1 blogra.jpg

Olyan pásztorként, aki már közel negyven éve tevékenykedik, elmondhatom, hogy az első számú ok, amiért a párok felbontják a házasságukat az nem a házasságtörés, és nem is a durva bánásmód.

Az eladósodás az első számú válóok! Az Egyesült Államokban volt egy olyan időszak, amikor a házasságok felbontásának 54%-a anyagi nehézségekkel volt kapcsolatos.

Ezen egyáltalán ne csodálkozunk. A Biblia világossá teszi, hogy egyszerűen ostobaság, ha a pénzedet nem jól kezeled, és az ostobaság sosem végződik jól. A Példabeszédek 21:20 azt mondja, „A bölcs emberek bőségben és kényelemben élnek, de a bolond emberek elverik a pénzüket azon nyomban, amint megkapták" (GNT-fordítás).

A kultúránk oly sokszor rávesz minket, hogy vásároljunk most, és majd csak később fizessünk. Az átlag amerikai minden megkeresett 1000 dollárjából 1300 dollárt költ el és ez egyenes út az eladósodáshoz, amit Isten bolondságnak nevez.

Barátom, az adósságba senki sem sodródik csak úgy bele, –  de kisodródni sem tud belőle csak úgy, egyszerűen. Ahhoz a döntéshez, hogy pénzügyi célkitűzéseidet felelősségteljesen akarod kezelni a jövőben, az első lépés az eltökéltség. Miután megtetted ezt a fontos döntést, egy tervre is szükséged lesz, hogy mindezt hogyan fogod elérni.

A szüleim tanították meg nekem a 10-10-80 elvét, amikor gyerek voltam. Ez egy nagyszerű módja, hogy tervszerűek legyünk pénzügyi döntéseinkben.

  1. Adj vissza tizedrészt az Úrnak. Isten megáldja mindazt, amit először adsz neki.
  2. Tégy félre tizedrészt magadnak. Határozd el, hogy félre teszel állandóan, minden keresetedből.
  3. A nyolcvanad részéből élj meg. Csak a bolondok költik el minden keresetüket.

Akár tetszik, akár nem, Isten arra használja a pénzt, hogy próbára tegyen téged. A felelősségedet teszi próbára. Amikor Isten a Mennyből a pénzügyi döntéseidet látja, ezt kérdezi, „Felelősséggel kezeled mindazt, amit én a Földön neked adtam?"

Hogyan fogsz erre a kérdésre válaszolni? Adj vissza miden keresetedből egy tizedrészt Istennek, tegyél félre 10%-ot magadnak, és élj a többiből.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mi a legnagyobb kísértés számodra, amikor felelősségteljesen igyekszel a pénzügyeidet kezelni?
  • Melyik nehezebbnek számodra, hogy a jövedelmed tized részét az Úrnak add, vagy hogy ugyanennyit félre tegyél?
  • Szerinted kinek van szüksége rá, hogy ezt a pénzügyi felelősségről szóló üzenetet hallja? Mit tudsz tenni segítségként, hogy ez a személy megértse az üzenetet?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.06.14.)

Szólj hozzá!

Felelős vagy azért, hogy mit engedsz az elmédbe

2018. június 20. 03:00 - magyarosijulia

„A bölcs ember éhezik a tudásra, míg az ostoba szeméttel táplálkozik.” (Példabeszédek 15:14, NLT fordítás)

Az elménk irányít minden mást bennünk. A gondolataink hatással vannak az érzéseinkre. Az érzéseink nyomot hagynak a tetteinkben.

Számít, hogy mit gondolsz, hiszen minden az elmében kezdődik. Ha egy felelős ember akarsz lenni, irányítanod kell a gondolataidat.

De engedd meg, hogy megszabadítsalak egy hamis bűntudattól: nem vagy felelős minden egyes kóbor gondolatért, ami átmegy a fejeden. Kóbor gondolatok befurakodnak az elménkbe különféle okok miatt – véletlenül meghallott beszélgetések, dolgok, amiket meglátsz, vagy olyasmik, amiket a sátán a gondolataid közé csempész, stb.

Azért vagy felelős, hogy mit kezdesz ezekkel a kóbor gondolatokkal. Luther Márton a következőt mondta: „Azt nem állíthatod meg, hogy a madarak átrepüljenek a fejed fölött, azt viszont megakadályozhatod, hogy fészket rakjanak a hajadba!"

Isten azért fog felelősségre vonni, amit megengedsz, hogy helyet foglaljon az elmédben.

Ledöbbenek, hogy néhányan miket néznek – arról nem is beszélve, hogy mit engednek meg a gyermekeiknek, hogy nézzenek. Jézus sok követéje ideje nagy részében ócska tévéműsorokat és hitvány rádióadásokat hallgat. Sok pénz fizetnek, hogy deviáns viselkedést nézhessenek szórakozásképpen. Akik ilyeneket néznek, azt mondták nekem, hogy amikor ezeket nézik, nem vált ki belőlük semmit, nem zavarja őket, nincs hatással rájuk.

Ez viszont nem igaz!

Tudósok egyik tanulmánnyal a másik után bizonyították, hogy valójában soha nem felejtünk el egy jelenetet se, amit valaha láttunk. Még ha tudatosan nem is emlékszel valamire, az a gondolat rögtön visszatér az elmédbe – élő színekbe – amint valami más rá emlékeztet.

Más szavakkal: Szemét befele, szemét kifele. Amit az elmédbe beengedsz, elkerülhetetlenül bekerül a viselkedésedbe és a hiedelmeidbe. Tulajdonképpen, amikor a hitvány szórakozás már nem zavar téged, azt jelzi, hogy már átléptél a küszöbön.

Sátán egyik legnagyobb csapdája, ami által rávesz a bűnös életstílusra, a komédia. Ezért van az, hogy a tévében vagy a filmekben egy deviáns viselkedés mindig komikus helyzetben kezdődik. Ha a sátán elérte, hogy valami olyasmin kacagj, ami bűnös, már elveszítetted a harcot.

A bűn nem vicces. A bűn keresztre vitte Jézust.

Mivel töltöd meg az elméd?

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • A média melyik formája kísért a legjobban?
  • Ki vonhat felelősségre azért, hogy mit nézel és mit hallgatsz?
  • Milyen gyakorlati lépésekben tudod megtanítani a gyermekeidnek ezeket az elveket?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2018.06.13.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása