Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Ki irányítja a karriered?

2021. február 21. 03:00 - magyarosijulia

fishing-boat.jpg

„Keresd Isten királyságát mindenekelőtt, és élj igazságosan, ő pedig mindent megad neked, amire szükséged van" (Mt 6,33 NLT).

Ha azt akarod, hogy az üres életed túlcsorduló életté váljon, add át Jézusnak a teljes irányítást az életed fölött beleértve a karrieredet is!

Egy példa erre az az alkalom, amikor Simon Péter beengedi Jézust a hajójába, hogy taníthassa a parton lévő embereket. A Biblia ezt írja: „Miután [Jézus] abbahagyta a beszédet, ezt mondta Simonnak [Péternek]: »Evezz a mélyre, és vessétek ki hálóitokat fogásra!« Simon így felelt: »Mester, egész éjszaka fáradoztunk ugyan, mégsem fogtunk semmit, de a te szavadra mégis kivetem a hálókat«” (Lk 5,4–5 RÚF).

Ezután azt írja a Biblia:Amikor ezt megtették, olyan sok halat kerítettek be, hogy szakadoztak a hálóik; 7ezért intettek társaiknak, akik a másik hajóban voltak, hogy jöjjenek, és segítsenek nekik. Azok pedig odamentek, és annyira megtöltötték mind a két hajót, hogy majdnem elsüllyedtek” (Lk 5,6–7 RÚF).

Ha azt akarod, hogy az üres életed túlcsorduló életté váljon, akkor be kell venned Jézust a hajódba.

Mi a hajód? Az, amiből élsz. Simon munkahelye a hajója volt, hiszen halász volt. A hajó jelenti a karriered, a szakmád, a munkahelyed ugyanúgy, ahogy Simon Péter teljes megélhetését jelentette.

Mit jelent bevenni Jézust a hajódba?

Azt jelenti, hogy felajánlod Istennek a karriered. Most nem a megváltásról beszélek. Lehet, hogy Jézus az életed része, de átadtad neki a karriered feletti irányítást?

Rábíztad a megváltásodat és hűségesen szolgálsz neki a gyülekezetedben. Amikor viszont visszamész a munkába, a hétköznapokba, akkor is Jézus az, akiben bízol a munkádban? Vagy a polcra teszed Jézust?

Amikor Simon Péter Jézusra bízta a munkáját, hihetetlen eredményekkel lett megáldva. De figyeld meg a sorrendet! Mi sokszor azt gondoljuk: „Uram, tégy nagyon sikeressé a vállalkozásban, én pedig szolgálni fogok neked ezzel a sikerrel.” Hibás! Pont az ellentéte az igaz! Péter először átadta Jézusnak az irányítást a munkája felett, Jézus pedig hatalmas sikerrel áldotta meg Péter munkáját. Ez a sorrend.

A Biblia ezt írja a Máté evangéliuma 6. fejezetének 33. versében: „Keresd Isten királyságát mindenekelőtt, és élj igazságosan, ő pedig mindent megad neked, amire szükséged van" (NLT).

Amikor azt szeretnéd, hogy Isten megáldjon valamit, tedd őt az első helyre azon a területen! Szeretnéd, hogy Isten megáldja az idődet? Add neki minden napod első részét! Szeretnéd, hogy Isten megáldja a pénzedet? Add neki a bevételed első tizedét, nem számít, milyen kis összegről van szó. Szeretnéd, hogy Isten megáldja a munkádat? Add át neki az irányítást, nem számít, milyen sikeres vagy.

Engedd be Jézust a hajódba, és meglátod, ahogy az üres életed túlcsorduló életté válik.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Hogyan nézne ki, ha átadnád a munkád feletti uralmat Jézusnak?
  • Milyen félelmek vagy aggodalmak vannak benned, amik meggátolnak, hogy Istent legyen a karriered központjában?
  • Hogyan szeretnéd, hogy Isten megáldjon a karrieredben? Szerinted mit szeretne, hogy előbb megtegyél?

(Daily Hope by Rick Warren, 2021.02.14.)

Szólj hozzá!

Úgy tekintesz másokra, ahogy Jézus?

2021. február 20. 03:00 - Lilla:)

eye-691269_1920.jpg

„Amikor Jézus partra szállt és észrevette a nagy tömeget, megszánta őket, mert olyanok voltak, mint a juhok pásztor nélkül” (Mk 6,36 NIV).

Honnan tudhatod, hogy vajon Isten nézőpontjából szemléled-e az életet? Gondolj arra, hogyan tekintesz más emberekre!

Ez egy nagyszerű próbája a szellemi érettségednek – jobb, mint azt kérdezni, hogy mennyire ismered a Bibliát, milyen gyakran jársz gyülekezetbe, vajon szolgálsz-e, fizetsz-e tizedet vagy imádkozol-e.

Az élet a szeretetről és a kapcsolatokról szól. Tehát ha a  szellemi érettségedet szeretnéd lemérni, akkor gondolj arra, milyennek látod a többi embert!

Engedd meg, hogy most feltegyek néhány célzott kérdést!

Milyennek látja Isten a házastársadat? Értékesnek. Elfogadhatónak. Szeretetreméltónak. Olyannak, akinek meg lehet bocsátani. Te is így látod őt?

Mi a helyzet az idegenekkel, akikkel a boltban találkozol? Vagy azzal az autóssal, aki eléd vág? A koldusra az utcán? Mit látsz, amikor az emberekre nézel? Úgy látod őket, mint az irritációt és a terhet?

Mi van a munkatársaiddal? Ellenségnek látod őket? Versenytársaknak? Vagy úgy látod őket, ahogy Isten?

Istennek minden ember számít. Nem számít, hogy kik ők, mit csináltak, és még az sem, hogy miben hisznek. Krisztus meghalt értük. Jézus szereti őket. Istennek van terve minden minden egyén számára, és azt akarja, hogy kapcsolatban legyenek vele.

A Biblia ezt mondja a Márk evangéliuma 6. fejezetének 34. versében: „Amikor Jézus partra szállt és észrevette a nagy tömeget, megszánta őket, mert olyanok voltak, mint a juhok pásztor nélkül” (NIV).

Jézus így látja az embereket. Ez az, amihez felnőhetsz te is, hogy így lásd az embereket. Megtanulhatod, hogy megszánd a családodat úgy, mint a szomszédaidat, a közösségedet, az országodat és a világ többi részét.

Engedd, hogy a szellemi látásod megerősödjön amint megtanulod úgy látni az embereket, ahogy Jézus látja őket!

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mi tart vissza attól, hogy Isten szemével lásd az embereket? Lehet, hogy a büszkeség, a versengés vagy a sok tennivalód. Hogyan tudnád csökkenteni ezeket a zavaró tényezőket?
  • Amikor Isten szemén keresztül nézed az embereket, hogyan változik meg a nézőpontod?
  • Hogyan mutathatsz ma megszánást az emberek, különösen a családtagjaid vagy azok számára, akikkel a legközelebbi kapcsolatban élsz?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.02.13.)

Szólj hozzá!

Miért számit az, hogy mire fókuszálsz?

2021. február 19. 03:00 - csmsdvd

buza.jpg

„Követői megvitatták ennek a jelentését mondván: »Azért mondta ezt, mert nincs kenyerünk.« Tudva, hogy miről beszélnek, Jézus megkérdezte tőlük: »Miért beszéltek arról, hogy nincs kenyér? Még mindig nem látjátok és nem értitek? Bezárult az elmétek?«” (Mk 8,16–17 NCV).

Amikor nem a helyes dolgokra figyelsz, nem veszed észre, amit Isten az életedben cselekszik.

Amikor csak az „itt és most”-ra figyelsz, elmulasztod Isten hosszú távú tervét. Amikor csak a kényelmedre gondolsz, kihagyod a jellemet. Amikor csak a boldogságra figyelsz, megfeledkezel a szentségről. Amikor csak a pillanatot akarod élvezni, akkor lehet, hogy nem készülsz az örökkévalóságra.

Amikor csak rövid távon gondolkodsz, akkor nem látod meg, hogy Isten milyen szellemi, lelki munkát végez körülötted.

Ez történt a tanítványokkal is a Márk evangéliuma 8. fejezetében, amit így ír le a Biblia: „Ezután Jézus elhagyta a farizeusokat, és a csónakban a tó túlsó partjára ment. Híveinek csak egy vekni kenyerük volt a csónakban; elfelejtettek többet hozni. Jézus figyelmeztette őket: »Vigyázzatok! Óvakodjatok a farizeusok kovászától és Heródes kovászától!«” (Mk 8,13–15 NCV).

De a tanítványok nem értették a lényeget: „Követői megvitatták ennek a jelentését mondván: »Azért mondta ezt, mert nincs kenyerünk.« Tudva, hogy miről beszélnek, Jézus megkérdezte tőlük: »Miért beszéltek arról, hogy nincs kenyér? Még mindig nem látjátok, és nem értitek? Bezárult az elmétek?«” (Mk 8,16–17 NCV).

A kovászt mint hasonlatot használva, Jézus a tanítványokat a büszkeség leckéjére próbálta tanítani. De nem értették meg a mélyebb értelmét – azt gondolták, hogy az ebédről beszél.

Míg Jézus az éretté válás szükségességéről beszélt, addig a tanítványok a következő étkezésről beszéltek. Ez a rövid távú gondolkodás.

Valahányszor csak rövid távon gondolkodsz, nem láthatod meg a nagyobb képet arról, amit Isten cselekszik az életedben. Kérd meg tehát Istent ma, hogy adjon neked egy futó bepillantást az örökkévalóságba, és hogy segítsen neked megtapasztalni azt a reményt, ami abból fakad, hogy látod az ő hosszú távú tervét.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • A te családodban hogyan néz ki a hosszú távú gondolkodás? A karriereddel kapcsolatban? Az Istennel való járásoddal kapcsolatban?
  • Milyen gyakorlati módszerek vannak arra, hogy a hosszú távú gondolkodásmódod fenn tudd tartani egész nap?
  • Életed mely területein látod, hogy Isten cselekszik?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.02.12.)

Szólj hozzá!

Hogyan fúj fel a büszkeség?

2021. február 18. 03:00 - Krnl

20210218.jpg

„Ezután Jézus elhagyta a farizeusokat, és a csónakban a tó túlsó partjára ment. Követőinek csak egy vekni kenyerük volt a csónakban; elfelejtettek többet hozni. Jézus figyelmeztette őket: »Vigyázzatok! Óvakodjatok a farizeusok kovászától és Heródes kovászától!« Követői megvitatták ennek a jelentését mondván: »Ezt azért mondta, mert nincs kenyerünk«” (Mk 8,13–16 NCV).

A Bibliában a kovász gyakran a büszkeség és az arrogancia metaforája. Miért? Mert a büszkeség és a kovász is felfújja a dolgokat.

Amikor kovászt teszünk a tésztába, az felfújja a tésztát, és ehhez egy kis mennyiség is elég belőle.

Az emberek büszkesége is hasonlóan működik. Egy kis büszkeség is elég ahhoz, hogy felfújjon, és gyorsan átvegye életed irányítását, és ezzel mindenféle bajba sodorjon téged.

Jóval korábban a feleségemnek, Kay-nek, és nekem volt valamink, amit lehet, hogy te vitának hívsz. Mi ezt „szerelmi játszmának” hívtuk. Ez után a vita után a következőket írtam a naplómba: „Amikor tele vagyok büszkeséggel, aránytalanul felfújom a dolgokat.”

Mindannyian ezt tesszük. Amikor tele vagyunk büszkeséggel, akkor aránytalanul felfújjuk a dolgokat. Hirtelen az apró dolgok igazán idegessé tesznek. Amikor ez történik, akkor tudod, hogy a büszkeséggel küzdesz. Bárhol is találsz konfliktust, akárhol a világon, a büszkeség mindig benne van.

Amikor tele vagy büszkeséggel – amikor van benned „a farizeusok kovászából” –, kitalálod? Képtelen vagy az életet tisztán látni. A büszkeség még abban is megakadályoz, hogy meglásd, Isten mit tesz az életedben.

Óvakodj a „farizeusok kovászától”, hogy sokkal szorosabban követhesd Istent! Amint kitakarítod a büszkeséget az életedből, elkezded meglátni, hogy Isten hogyan dolgozik. Még arra is ráeszmélhetsz, hogy épp egy csodát művel az életedben.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Hogyan befolyásolta a büszkeség az emberekkel való kapcsolataidat?
  • Miként akadályozott a büszkeség a lelki fejlődésedben?
  • Általában hogyan néz ki a gőg az életedben? Miként akadályozott abban, hogy lásd Isten rád vonatkozó tervét?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.02.11.) (Fordította: Lencsés Tamás)

Szólj hozzá!

A jó pásztorok jellemmel és hozzáértéssel vezetnek

2021. február 17. 03:00 - Deltajulietttango

shaking-hands-2499612_1280.jpg

„Szeretetedről és igazságosságodról fogok énekelni, URam. Énekekkel dicsérlek téged. Körültekintő leszek, hogy ártatlan életet éljek” (Zsolt 101,1–2 NLT).

A tisztesség a vezetés követelménye, mert minden vezetés alapja a bizalom, és minden bizalom az igazságra épül.

Dávid, Izrael királya, a történelem egyik legnagyobb vezetője volt. A Biblia ezt mondja róla: „Dávid tisztességes szívvel pásztorolta őket, ügyes kézzel vezette őket (Zsolt 78,72 NIV).

Dávid hatékony vezető volt, mert rendelkezett két dologgal: jellemmel és hozzáértéssel. Mindkettő elengedhetetlen a vezetéshez. Az egyik a másik nélkül katasztrófa. Lehetsz jó ember, és mégis hozzá nem értő vezető. Másrészt ha valóban nagyszerű adottságaid és készségeid vannak, de rossz jellemmel bírsz, akkor nem leszel hatékony vezető.

Dávidnak mind a jelleme, mind a hozzáértése megvolt. Pásztorolta  népét – ez azt jelenti, hogy törődött velük. És ügyes kézzel vezette őket – ez a hozzáértés. Dávid hozzáértésben és jellemében hatékony volt a személyes tisztesség iránti elkötelezettsége miatt.

Valójában a 101. zsoltárban írta le elkötelezettségét: „Szeretetedről és igazságosságodról fogok énekelni, URam. Énekekkel dicsérlek téged. Körültekintő leszek, hogy ártatlan életet éljek – mikor jössz, hogy segíts nekem? Tisztességesen fogok élni a saját otthonomban. Vissza fogom utasítani, hogy bármilyen aljas vagy közönséges dolgot nézzek. Utálok mindenkit, aki tisztességtelenül kereskedik, semmi dolgom nem lesz velük. El fogom utasítani a fajtalan ötleteket, és távol maradok a gonosztól. Nem fogom eltűrni az embereket, akik rágalmazzák a szomszédaikat. Nem fogom elviselni a beképzeltséget és az önteltséget. Hűséges embereket fogok keresni, hogy társaim legyenek” (Zsolt 101,1–6 NLT).

Ha tisztességes életet szeretnél élni, és látni, hogy Isten hatékonyabb vezetővé tesz, akkor a 101. zsoltárt személyes elköteleződéseddé kell tenned.

Amikor nem tudod, hol kezdd a tisztességes élet kialakítását, kezdd a dicsőítéssel, ahogy Dávid tette! Dicsérd az Urat énekekkel hangosan vagy a szívedben! Mondd el neki, hogy ő milyen nagyszerű! Köszönd meg a jellemét! Imádd őt azért, mert ő az, aki, ne csak azért imádd, amit érted tett!

Ezután tekints otthonodra! Dávid király ezt mondta: „Tisztességesen fogok élni a saját otthonomban” (Zsolt 101,2 NLT). Gyakran itt a legnehezebb tisztességesen élni. Muszáj a szeretetet, a türelmet és a kedvességet választanod az otthonodban élő emberekkel szemben.

Hozz minden nap olyan döntéseket, amelyek Isten dicsőségére vannak, a nagy és a kis dolgokban is. Ez segít majd abban, hogy tisztességes életet élj.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mindenki vezető az életének bizonyos részében. Milyen szerepekben adta meg neked Isten a vezetés lehetőségét?
  • A nagyszerű vezetők megmutatják mind jellemüket, mind hozzáértésüket. Mi az, amiben szükséges, hogy növekedj jellemben? Hozzáértésben?
  • Milyen kis, mindennapi döntésekben mutathatsz tisztességet?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.02.10.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása