Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Erős meggyőződés kifejlesztése

2021. november 21. 03:00 - Lilla:)

path-4610699_1920.jpg

„A hit a remélt dolgok ígérete, a nem látott dolgokról való meggyőződés” (Zsid 11,1 NRSV)

A szótárak a "meggyőződés" szót általában úgy definiálják, hogy állandó vagy erős hit - azonban a meggyőződés jóval több ennél. A hitrendszereden mellett, a meggyőződésed magába foglalja az értékrendedet, a kötelezettségvállalásaidat és a motivációidat is.

Szeretem azt a definíciót, melyet egyszer egy nagyszerű Biblia oktatótól, Howard Hendricks-től hallottam. Ő azt mondta: "A hit valami olyasmi, amit megvitatsz. A meggyőződés pedig valami olyasmi, amiért meg is halnál."

A meggyőződésed határozza meg a viselkedésedet. Arra motivál, hogy kiállj mellette és az értékrended szerint cselekedj.

Amikor kereszténnyé válsz, először gyakran azért teszel meg dolgokat, mert a körülötted lévő keresztények ezt javasolják és követed az ő mintáikat. Lehet, hogy imádkozol, Bibliát olvasol és szolgálatot vállalsz a gyülekezetedben, azért, mert ezt a példát látod magad előtt.

Ez egy friss kereszténynél rendben is van; a kisgyermekek is hasonlóképpen tanulnak. Azonban ahogy fejlődsz, ki kell alakítanod a tetteid mögött álló saját indítékokat, okokat és ezek az indítékok válnak később a meggyőződéseiddé.

A Biblián alapuló meggyőződés elengedhetetlen a lelki fejlődéshez és érettséghez. Ironikus, hogy manapság számos ember rendelkezik erős meggyőződéssel kevésbé fontos ügyek kapcsán, mint  pl. a divat, vagy a futball. Ugyanakkor fontos ügyekben, nincs vagy gyenge a meggyőződésük, pl. mi helyes vagy helytelen.

A Zsidókhoz írt levél 11. részének 1. verse azt mondja: "A hit a remélt dolgok ígérete, a nem látott dolgokról való meggyőződés." (NRSV fordítás)

Erős biblikus meggyőződés kifejlesztése időbe telik és elköteleződést kíván. De megéri. Hosszútávon ez segít, hogy kiegyensúlyozott, és a hit által vezérelt életet tudj élni.

Segítő kérdések elmélkedéshez és beszélgetéshez

  • Hogyan hatnak a meggyőződéseid a döntéseidre?
  • Amikor nem a meggyőződésed alapján hoztál döntést, mi lett az eredménye?
  • Milyen helyzetekben szükséges, hogy biztos alapon álló meggyőződéssel rendelkezz?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.11.14.)

(NRSV: Az angol New Revised Standard Version bibliafordítás rövidítése.)

1 komment

Két dolog, amire szükséged van a rendkívüli bátorsághoz

2021. november 20. 03:00 - Anika Enikő

„Ne vesd el tehát meggyőződésedet; gazdag lesz a jutalma.” (Zsid 10,35 NIV)

A világnézeted az a szűrő, amin keresztül a világot látod. Keresztényként azt fogod tapasztalni, hogy sok ember világnézete különbözik a tiédtől, és lehet, hogy elítélik, sőt szembeszállnak a te keresztény világnézeteddel. Szóval, amikor ilyen kritikával nézel szembe, akkor hogyan tudsz ezekkel rendkívüli bátorsággal megküzdeni? Két dolgot kell tenned:

El kell fogadnod, hogy Isten Igéje feletted áll. Ez az igazság egyetlen forrása. Ahhoz, hogy bátor férfi vagy nő légy, életedet soha meg nem változó sziklára kell építeni és nem népszerű véleményekre.

A zsidókhoz írt levél 6. fejezetének 18. verse ezt mondja: „Isten ígéretét és esküjét adta. Ez a két dolog megváltoztathatatlan, mert lehetetlen, hogy Isten hazudjon. Ezért mi, akik hozzá menekültünk menedékért, nagy bizalommal lehetünk, ha ragaszkodunk az előttünk álló reményhez.” (NLT)

Életedet vagy a világ véleményére, vagy Isten Szavára fogod építeni. Én mindig olyan dolgokat mondok, amelyek népszerűtlenek. Miért? Mert jobban félek attól, hogy nem tetszik Istennek, mint attól, hogy valaki elautasít.

Ha nem tudod, miben hiszel, akkor meg kell hozd azt a döntést, hogy megismerd a Bibliát. A helyi gyülekezeted nagyszerű forrás erre, és segíthet megtalálni azokat az anyagokat, amikből jobban megismered Isten Szavát.

Időt kell töltened Jézussal. Minél több időt töltesz Jézussal, annál kevésbé fog megfélemlíteni mások véleménye, és annál nagyobb bátorságot nyersz, hogy kiállj mellette. A Biblia leírja, hogy ez így volt Jézus követőivel is: „A vezetők látták, hogy Péter és János nem félnek beszélni, és felismerték, hogy ezeknek a férfiaknak nincs különösebb képzettsége. Így hát elcsodálkoztak. Aztán rájöttek, hogy Péter és János Jézussal volt.” (ApCsel 4,13 NCV)

Nem könnyű bátran kiállni egy népszerűtlen vélemény mellett, de az igazságért való bátor kiállás jutalma örökké tart. A zsidókhoz írt levél 10. fejezetének 35. verse ezt mondja: „Ne vesd el tehát a meggyőződésedet; gazdag lesz a jutalma.” (NIV)

Ha rendkívüli bátorságra vágysz, imádkozz ma így:

„Istenem, én bátor ember akarok lenni. Azért akarok élni, hogy a te kedvedre tegyek és ne másokéra. Szeretném az életemet a Bibliai világnézetére építeni, és bátran kiállni a hitem mellett. Ma ezt a két kötelezettséget vállalok: először is, elfogadom a te Igédet mint a legfelső hatalmat. Ez lesz életem szilárd alapja. Másodszor pedig, Uram,  időt akarok veled tölteni minden nap. Szeretnélek személyesen megismerni. Annyira tele akarok lenni örömmel és bátorsággal, hogy az emberek azt mondják: »Ez az ember Jézussal van.« Arra kérlek, hogy segíts nekem rettenthetetlenül megmaradni igazságodban. A te nevedben imádkozom. Ámen.”

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.11.13.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

1 komment

Állásfoglalás a szentségről

2021. november 19. 03:00 - Anika Enikő

„Ne félj; beszélj tovább, ne maradj csendben!” (ApCsel 18,9 NIV)

Az elmúlt napokban azt vizsgáltuk, hogy mit jelent a keresztény világnézet kialakítása. A világnézeted kialakítása során fontos megértened Isten álláspontját három olyan kérdésben, amikről ma sok kultúrában vitáznak. Azért választottam ezt a hármat, mert az ezekről való beszédhez kell a legnagyobb bátorság. A legtöbb ember nemcsak, hogy nem ért egyet veled ezekben a témákban, hanem szenvedélyesen vitatja is nézeteidet.

Nem mindennapi bátorság kell ahhoz, hogy szembeszálljunk az ilyen elnyomással.

A Bibliának sok olyan része van, amivel az embereknek nincs problémájuk; például, amikor arról van szó, hogy segítsünk a szegényeken. Senki nem vitatkozik ezzel. De a világ gyűlöli a Szentírás egyes részeit, és ez nehézzé teszi a keresztények számára, hogy kiálljanak amellett, amit helyesnek tartanak.

Íme három - a szentséggel kapcsolatos - kérdés, ami mellett ma a keresztényeknek határozottan állást kell foglalniuk.

1. Az élet szentsége: Istennek célja van minden meg nem született gyermekkel. Isten eltervezte a te életedet is, még mielőtt megszülettél: „Láttál engem, mielőtt megszülettem. Életem minden napját feljegyezték a könyvedbe. Minden pillanat azelőtt volt lefektetve, hogy egyetlen nap is eltelt volna.” (Zsolt 139,16 NLT). Szólnunk kell azokért, akik nem tudnak magukért szólni – a meg nem születettekért, a világ több tízmillió babájáért, akik velünk lennének, ha nem vettették volna el őket. Ha kereszténynek vallom magam, akkor hinnem kell, hogy minden élet szent.

2. A szex szentsége: a szex csak a házasságra vonatkozik. A szex Isten ötlete. Nem piszkos vagy helytelen, hanem szent a szex. „A házasságot mindenkinek tisztelnie kell, a házassági ágyat pedig tisztán kell tartani, mert Isten megítéli a házasságtörőt és minden szexuálisan erkölcstelent.” (Zsid 13,4 NIV). Isten utasításai soha nem változnak. A házasság előtti szex elfogadhatatlan Isten számára. Az együttélés házasság nélkül elfogadhatatlan Isten számára. A házasságtörés elfogadhatatlan Isten számára. A pornográfia és a nők tárgyiasítása is elfogadhatatlan Isten számára.

3. A házasság szentsége: egy férfi és egy nő - egy egész életre. Ez Isten szándéka és eredeti terve. Sokan kérdezik: „Nos, mi a helyzet a Bibliában olvasható soknejűséggel?” Az, hogy a Biblia igazat mond valamiről, ami megtörtént, nem jelenti azt, hogy Isten jóvá is hagyta azt. A Biblia pedig nagyon világosan fogalmaz a házasság kérdésében: „Nem olvastad [...], hogy kezdetben a Teremtő »férfivá és nővé teremtette őket«, és azt mondta: »Ezért a férfi elhagyja apját és anyját, és egyesül a feleségével, és a kettő egy testté lesz«? Így már nem ketten vannak, hanem egy test. Amit tehát Isten egybekötött, senki ne válassza szét!” (Mt 19,4–6 NIV).

A jó szándékú, a jóakaratú embereknek az élet számos kérdésében nem kell egyetérteniük. Például a Biblia nem kínál gazdasági fellendülési tervet, így lehetséges, hogy a keresztények ebben nem értenek egyet. Krisztus követőjeként azonban fontos, hogy igazodjunk ahhoz, amit Isten mond az élet, a szex és a házasság szentségéről. És bátornak kell lenned ahhoz, hogy kiállj ezek mellett még akkor is – és különösen akkor –, ha ez nem a népszerű vagy nem "politikailag korrekt".

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mikor álltál ki utoljára Jézus mellett az élet, a szex vagy a házasság szentségéről szóló beszélgetésben? Mi tart vissza attól, hogy gyakrabban beszélj ezekről?
  • Hogyan tudsz jobban felkészülni arra, hogy eredményesebb beszélgetéseket folytass ezekről a témákról?
  • Miben tapasztaltad már meg a keresztény világnézet jótéteményeit, amikor az élet, a szex vagy a házasság szentségéről van szó?

Isten kész arra, hogy megbocsásson

Miután elolvastad ezt az áhítatot, lehet, hogy azt kérdezed: "De mi van akkor, ha én már bűnös vagyok és megsértettem Isten életre, sexre, és házasságra vonatkozó normáit?" Talán már volt abortuszod, vagy házasságon kívüli sexuális kapcsolatod, vagy válásod.

A Jó Hír az, hogy nem számít mit tettél, vagy miben voltál benne, Isten meg fog bocsátani.

A Biblia azt mondja, "Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz ő: megbocsátja bűneinket, és megtisztít minket minden gonoszságtól, mert Jézusnak, az ő Fiának vére megtisztít minket minden bűntől." (1Jn 1,9 TLB)

Nagy bátorság kell ahhoz, hogy ellenálljunk a ránk nehezedő kulturális elnyomásnak. De ahhoz szintén nagy bátorság kell ahhoz, hogy beismerjük, bűnösök voltunk és utána megbocsátást kérjünk ezért. Ha a fenti 3 terület közül bármelyikben - vagy akár többen is - bűnöztél, tudd, hogy Isten kegyelme készen áll számodra és csak rád vár. Ő megígérte, hogy megbocsátja bűneidet.

Jöjj el hozzá már ma, valld meg neki a bűnöket, amiket elkövettél, kérd megbocsátását és haladj tovább - bűn nélkül! - életedben Isten kegyelmével, úgy, hogy tudod: megbocsátást kaptál.

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.11.12.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Mi befolyásolja a világnézetedet? 

2021. november 18. 03:00 - Ivanyina Krisztina

Juji: Az egyház legsötétebb titka: az apokrif iratok, melyek bizonyíthatják  a teljes igazságot Jézusról

„Álljatok ki értem a világ véleményével szemben, és én is ki fogok állni értetek Atyám előtt a mennyben. Ha hátat fordítasz nekem, gondolod, hogy ki fogok állni melletted?” (Mt 10,32–33 The Message)

Ahhoz, hogy rendkívül nagy bátorsággal rendelkezz és kiállj Krisztusért, tisztáznod kell a világnézetedet – azt a szűrőt, amin keresztül a világot nézed. Tegnap megvizsgáltuk, hogy mit jelent a keresztény világnézet kialakítása. De ahhoz, hogy hű tudj maradni hozzá nap mint nap, értened kell a nem-keresztény világnézeteket is.

Íme négy népszerű világnézet. Ahogy olvasod őket, kérd Istent, mutassa meg, hogyan tudják ezek felülírni keresztény világnézetedet!

Anyagiasság. Ami leginkább számít, az a pénz. A materialisták sikereket a vagyonnal mérik. A probléma ezzel a világnézettel az, hogy semmit sem hozol a világra és semmit sem fogsz elvinni belőle. Te többre lettél teremtve, minthogy csak ilyen dolgokkal foglalkozz. Lukács evangéliuma 12. fejezetének a 15. verse azt mondja: „az élet nem a javak bőségéből áll.” (NIV) Az élet legnagyszerűbb dolgai nem tárgyak.

Hedonizmus. Amit jónak érzel, az jó. A hedonistáknak az élvezet az istenük. Céljuk az életben, hogy kényelmesen éljenek és minél inkább élvezzék azt. De az élet célja nem a boldogság, mert a boldogság az életcélunk megélésének következménye. A szentség boldogságot teremt. A Biblia azt mondja: „Azok, akik csak azért élnek, hogy kielégítsék bűnös természetüket, pusztulást és halált fognak kitermelni ebből a bűnös természetből. De azok, akik azért élnek, hogy örömet szerezzenek a Léleknek, örök életet aratnak a Lélektől." (Gal 6,8 NLT)

Individualizmus. Amit én akarok, az a legfontosabb. Amerika masszív individualizmusra épült, és ez mára már az önimádat, az énközpontuság kultúrájává fejlődött. De Isten téged nem azért teremtett, hogy önmagadért élj. Ha követni akarod Jézust, félre kell tenned önző nagyravágyásodat. Pál levele a rómaiakhoz 2. fejezetének 8. verse azt mondja: „Azok számára, akik önzők, akik elutasítják az igazságot és a gonoszt követik, búsulás és harag következik." (NIV) Isten ellene van az énközpontúságnak, mert Isten szeretet, és a szeretet soha nem önző.

A politika mint vallás. Már sok jelentős világi konferencián felszólaltam, és felfedeztem, hogy a politika azoknak az embereknek a vallása, akik nem ismerik Istent. A politikával nincs semmi baj, de nem szabad, hogy ez legyen az üdvözítőd. Pál levele a filippiekhez 3. fejezetének 20. verse ezt mondja: „A mi állampolgárságunk a mennyben van, ahonnan nagyon várjuk a Megváltót, az Úr Jézus Krisztust.” (NIV) Légy felelős állampolgár! De leginkább Istenhez légy hűséges, és ne a kormányhoz!

Mi az eredménye ezeknek a népszerű világnézeteknek? Kultúránk összeomlása, válság az iskoláinkban, korrupció az üzleteinkben, káosz a kormányunkban, testiség az egyházainkban, zűrzavar a családunkban és konfliktusok saját személyes életünkben. Ha nem követed az élet használati útmutatóját [lektor: a Bibliát], akkor megsebesülsz. Más szóval, ha megszeged Isten törvényeit, akkor te is megtörsz.

Azért, hogy ellenálljunk ezeknek az elterjedt világnézeteknek, Isten felszólítja a keresztényeket, hogy álljanak ki Isten igazsága mellett „a világ véleményével szemben”. Ezt csak akkor tudod megtenni, ha Isten Igéjének szilárd alapjaira építkezel, és ha a kiálláshoz szükséges rendkívüli bátorságot az Istennel való kapcsolatodból nyered.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen konkrét módon kérte Isten, hogy szállj szembe a világ véleményével? Hogyan reagáltál?
  • A mai négy népszerű világnézet közül melyik a legcsábítóbb számodra? Mennyire ellentétes ez a keresztény világnézet igazságával
  • Mit tehetsz azért, hogy erősebb alapot építs keresztény világnézetedet számára?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.11.11.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb oldali sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Hogyan legyen rendkívüli bátorságod?

2021. november 17. 03:00 - Ivanyina Krisztina

20211117.jpg

„Álljatok ki értem a világ véleményével szemben, és én is ki fogok állni értetek Atyám előtt a mennyben.” (Mt 10,32 The Message)

Egy olyan világban, ami tele van Isten igéjével szembemenő eszmékkel és hiedelmekkel, Isten azt akarja, hogy rendkívül nagy bátorsággal állj ki Krisztusért. Hogy ezt hatékonyan tedd, keresztény világnézetet szükséges kialakítanod.

Mi az a világnézet? Ez az a szűrő, amin keresztül látod és megérted a világot. Mindenki szűrője egy kicsit más. Még akkor is, ha mindannyian ugyanazt az eseményt nézzük, lehet, hogy a különböző világnézetek miatt te másképp látod, mint a körülötted lévők.

A világnézeted befolyásolja, ahogyan látod a világot – beleértve Istent, magadat, másokat, a múltat, a jelent, a jövőt, a pénzt, az időt, a jót és a gonoszt. Világnézeted befolyásolja minden döntésedet. Minden alkalommal, amikor döntést hozol, azt a világnézeti szűrődön keresztül látod, és a világnézeted alkotó hited alapján teszed.

Kulcsfontosságú tehát, hogy te mint Jézus követője Isten igéjének igazságára alapozd a világnézetedet.

Egy országos felmérés szerint az amerikaiak 62%-a állítja, hogy „mélyen spirituális”. Amikor arról kérdezték őket, hogy a spiritualitásuk miként befolyásolja a döntéseiket, 31%-uk azt válaszolta, hogy az erkölcsi döntéseket az alapján hozzák, „ami jónak és kényelmesnek érződik”, 18%-uk azt, hogy „ami a legjobb számomra”, 14%-uk azt, hogy „ami a legkevesebb konfliktushoz vezet”, és csak 16%-uk válaszolta azt, hogy az alapján hozzák erkölcsi döntéseiket, „amit Isten igéje mond.”

Mit jelent ez? Azt, hogy a legtöbb kereszténynek nincs keresztény világnézete. Lehet, hogy keresztény vagy, és a menny felé tartasz, mégis lehet nem keresztyén világnézeted is, mert azt arra alapoztad, amit a világban tanultál, nem pedig arra, amit Isten igéjéből.

A szilárd keresztyén világnézet lehetővé teszi, hogy bátran kiállj hívőként – hogy olyan valaki legyél, aki kiáll, és igazat mond. Miért számít ez annyira? Máté evangéliuma 10. fejezetének 32–33. verse azt mondja: „Álljatok ki értem a világ véleményével szemben, és én is ki fogok állni értetek Atyám előtt a mennyben. Ha sarkon fordulsz és elfutsz, azt hiszed, hogy fedezek neked?” (The Message)

Isten elvárja tőled mint egyik követőjétől, hogy állj ki az ő igazságáért. Az ilyen kiállás rendkívül szokatlan bátorságot igényel, ami csak olyan keresztyén világnézeten keresztül érhető el, ami Isten igéjének ismeretén és megértésén alapul.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Mit gondolsz, mit mondanának az emberek, milyen a világnézeted?
  • Hogyan befolyásolta a világnézeted azokat a döntéseket, amiket ma hoztál?
  • Hogyan segít a bibliai ismereted abban, hogy Isten igazsága mellett foglalj állást?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.11.10.)

(The Message: A szerző által választott angol bibliafordítás.)

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása