Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Kapcsolatot kell helyrehoznod? Próbáld ki az önzetlenséget

2025. március 09. 03:00 - ReveSz

white flowers in shallow focus photography

„Figyeljetek egymás érdekeire, ne csak a sajátotokra.” Fil 2,4 (GNT fordítás)

Az önzetlenség a legjobbat hozza ki az emberekből. Ez építi a kapcsolatokat. Mit jelent önzetlennek lenni? Azt jelenti, hogy egy kicsit ritkábban gondolsz magadra, és egy kicsit gyakrabban gondolsz másokra.

Az önzetlenség ellentéte az önzés. Ez a konfliktusok és viták első számú oka. A Biblia azt mondja: „Mi okoz köztetek harcot és veszekedést? Nem a bennetek harcoló vágyaitokból erednek? . . . Vágyakoztok, de nem kapjátok meg, amit akartok, ezért veszekedtek és harcoltok” (Jak 4,1-2 NIV fordítás).

 Az énközpontúság tönkreteszi a kapcsolatokat.

Egyik este három másodperccel Kay előtt kerültem ágyba. Amikor ő is ágyba bújt, megkérdezte, hogy bezártam-e az összes ajtót. De abban a három másodpercben úgy tettem, mintha már majdnem aludnék, és azt suttogtam: „Nem”. Erre ő felkelt és bezárta az összes ajtót. Van egy szó arra, amit tettem - önzőség, tisztán és egyszerűen.

A probléma az, hogy az önzés az emberi természet velejárója. Természetes módon a saját érdekeinkre, a saját sérelmeinkre gondolunk, arra, hogy hogyan nézünk ki, és hogyan érezzük magunkat. Még a kultúra is azt mondja nekünk: „Tedd azt, ami szerinted a legjobb neked.” A Biblia azonban azt mondja: „Figyeljetek egymás érdekeire, ne csak a sajátotokra”. (Fil 2,4 GNT fordítás).

Mi történik, ha „egymás érdekeit nézzük, nem csak a sajátunkat”? Nemcsak a kapcsolataitokat fogja átalakítani - hanem az egyes embereket is. Amikor már nem ugyanaz az ember vagy, mások is megváltoznak, mert új, más módon viszonyulnak hozzád.

Sokszor láttam már ezt: amikor a morcos, barátságtalan emberekkel kedvesen bánsz, ahelyett, hogy úgy kezelnéd őket, ahogyan megérdemlik, gyakran átalakulnak kedves emberekké.

A legnagyobb lecke az életben az önzetlenség megtanulása - de ez nem megy egyik napról a másikra. Az egész életed hátralévő részét igénybe fogja venni.

A jó hír az, hogy Isten nem hagy magadra az önzetlenség megtanulásában. A rómaiakhoz írt levél 8. részének 26. verse szerint: „A Szent Szellem segít meg minket gyengeségünkben” (NLT fordítás).

Soha ne hagyd abba az erőfeszítést, hogy önzetlenebbé válj. Isten Lelke veled van, hogy segítsen megtörni az önzés körforgását! És ahogy ezt teszed, minden kapcsolatodban átalakulást fogsz látni.

 

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Gondolj egy kapcsolatra az életedben. Milyen módon cselekszel önzően abban a kapcsolatban?
  • Milyen önzetlen cselekedetet tudnál ma tenni, ami nem jellemző rád?
  • Volt már olyan, hogy valaki önzetlenül cselekedett veled szemben, amikor nem érdemelted meg? Milyen hatással volt rád?

 

*(Daily Hope by Rick Warren, 2025.03.02.)

(A bibliai idézetek hivatkozási helyeit követő jelölések a szerző által választott angol bibliafordításra vonatkoznak. Ezekről a https://napiremeny.blog.hu oldal jobb sávjában a „Rövidítések – Angol nyelvű bibliafordítások jelölései” pont alatt további információk találhatók.)

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása