Napi remény

A remény pedig nem engedi, hogy megszégyenüljünk. (Római levél 5:5)

Hogyan legyünk bölcsek a kapcsolatokban?

2021. május 19. 03:00 - ReveSz

„Bármelyik bolond el tud kezdeni egy veszekedést, annál inkább tiszteletreméltó kimaradni belőlük” (Péld 20,3 GNT).

A bölcs emberek béketeremtők, nem pedig rendbontók. A bölcs emberek nem sértődékenyek. Nem keresik folyton a konfliktust, és nem fordulnak szembe szándékosan más emberekkel.

A helyzet az, ha elég hosszú időt töltesz valakivel, rájössz majd, hogy mi irritálja azt a személyt. Ezen irritáló dolgokat megjegyezheted magadnak, hogy később, amikor vitába kerülsz majd, fegyverként használhasd. Mikor ez a személy mond majd olyasmit, ami fáj, amit támadásnak érzel vagy megalázónak gondolsz, akkor előhozod majd ezeket a dolgokat, és ellene használod. Előveszed a titkos fegyvert. És ez mindig működik.

Tudod, minek hívja a Biblia ezt a fajta viselkedést? Ostobaságnak! Nem visz közelebb a megoldáshoz, és nem segít a kapcsolaton. Valójában csak fájdalmat okoz a kapcsolatnak. Ez nem bölcs dolog,

A példabeszédek könyve 20. fejezetének 3. verse ezt mondja: „Bármelyik bolond el tud kezdeni egy veszekedést, annál inkább tiszteletreméltó kimaradni belőlük” (GNT).

Mindannyian használunk olyan stratégiákat a kapcsolatainkban, amelyek a visszájára sülnek el. Bántóak, károsak, és nem azt hozzák neked, amit akartál. De amikor hiányzik a bölcsesség, akkor így is, úgy is felhasználjuk őket.

Itt van néhány visszájára elsülő stratégia:

1. Összehasonlítás: Sose hasonlítsd a feleséged, a férjed, a gyerekeid, a főnököd vagy bárki mást más emberekhez, mert minden ember teljesen különböző! Az összehasonlítás haraghoz vezet.

2. Elítélés: Amikor a kapcsolatban az elítélés nyomását helyezed a másikra, pont az ellentettjét fogod elérni annak, amit szeretnél. Nem működik, és ostobaság!

3. Ellentmondás: William James a híres pszichológus mondta: „A bölcsesség annak a művészete, hogy tudjuk, mit kell figyelmen kívül hagyni.” Vannak dolgok, melyek egyszerűen nem érdemlik meg a figyelmedet, csak annyi szükséges, hogy figyelmen kívül hagyd ezeket.

A Biblia A példabeszédek könyve 14. fejezetének 29. versében azt mondja: „A bölcs ember ura az érzelmeinek, tudja, hogy a haragja bajt hozhat” (TLB fordítás). Mondtál vagy tettél már valaha valamit indulatból? Mindannyian elkövettünk már ilyet. Amikor haragra gerjedsz, az intelligenciád eltűnik. Mondasz és teszel buta dolgokat, amik érdekeid ellen dolgoznak.

Angolban az „anger” (harag) és a „danger” (veszélyes) szó között csak egyetlen betű a különbség. Amikor mérges leszel, akkor veszélyes területen vagy. Bántani készülsz másokat – és magadat – a saját haragoddal.

A jó hír az, hogy nem kell hagynod, hogy a harag kihozzon a sodrodból. Választhatod a béketeremtést a bajkeverés helyett. Kövesd A példabeszédek könyve bölcs tanácsát: Irányítsd indulatodat, és maradj ki a vitákból! Te – és az emberek, akikkel kapcsolatban vagy – boldogok lesztek attól, hogy ezt megtetted.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen visszájára elsülő stratégiákat használtál már a kapcsolataidban? Hogyan hatottak rád vissza ezek negatívan?
  • Hogyan bántott meg a saját haragod téged és a körülötted élő embereket?
  • Mikor döntöttél úgy, hogy kimaradsz egy vitából, vagy hogy kordában tartod az érzelmeidet? Mi volt az eredménye?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2021.05.12.)

Szólj hozzá!

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása